Ducati wkracza do świata motocrossu. Tony Cairoli pierwszym kierowcą - Motogen.pl

Po latach zaprzeczania, dementowania i udawania Ducati oficjalnie przyznaje – Tony Cairoli pojedzie na pierwszym w historii motocyklu Ducati przeznaczonym do zawodów motocross.

Włoski producent podzielił się informacją, że w przyszłym roku Ducati planuje debiut we włoskich mistrzostwach motocrossowych na zupełnie nowym motocyklu. Ma im to umożliwić projekt, nad którym w sekrecie spędzili ostatnie dwa lata. Na razie nie wiadomo dokładnie, z czym będziemy mieli do czynienia. Nie są znane pojemności ani moc jednostek napędowych, jednak w Ducati zapowiedzieli, że ich najnowsze dzieło ma stać się początkiem nowej ścieżki, w której finalnie znajdziemy pełną gamę silników i z czasem będą one częścią rodziny enduro od producenta z Bolonii.

Silnik Superquadro Mono

Nowy jednocylindrowiec Ducati opisano jako Superquadro Mono. Jego konstrukcja wywodzi się z jednostki stosowanej w Panigale 1299, a elementami przejętymi z tamtego motoru są tłok o średnicy 116 mm, kształt komory spalania, tytanowe zawory dolotowe o średnicy 46,8 mm, stalowe zawory wydechowe o średnicy 38,2 mm oraz rozrząd desmodromiczny.

Nazwa Superquadro pochodzi od stosunku między średnicą cylindra, a skokiem tłoka, który pozwala na osiągnięcie prędkości obrotowych typowych dla silników wyścigowych. W jednostce Superquadro Mono wynosi on 1,86 (skok tłoka 62,4 mm przy średnicy 116 mm). Konstrukcja taka umożliwia zastosowanie zaworów o dużej średnicy, co jest możliwe tylko dzięki rozrządowi desmo.

Superquadro Mono generuje maksymalną moc 77,5 KM przy 9 750 obr/min i jest w stanie rozwinąć maksymalnie aż 10 250 obr/min. Maksymalna wartość momentu obrotowego to 63 Nm przy 8 000 obr/min. Z akcesoryjnym układem wydechowym Termignoni moc tej jednostki wzrasta do 85 KM przy 9 500 obr/min.

Za trwającymi obecnie testami prototypów stoi Antonio Cairoli – dziesięciokrotny zdobywca tytułu mistrza świata w motocrossie. Motocyklista wraz ze swoim talentem i doświadczeniem, ma stanowić kluczowy wkład w rozwój motocykla. Pierwszym wydarzeniem, w którym Tony zadebiutuje na nowym motocyklu mają być przyszłoroczne Mistrzostwa Włoch w Motocrossie.

Czy Czerwonym z Borgo Panigale uda się odnieść sukces w swoim debiucie w segmencie wyścigów MX? Z pewnością może im w tym pomóc podpisanie umowy z Maddii Racing będących jednymi z najbardziej doświadczonych zespołów w padoku motocrossowym, oraz posadzeniem za kierownicą Alessandro Lupino który już osiem razy zdobył tytuł mistrza motocrossu Włoch. Ale na ostateczny wynik działań Ducati przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany