Jaka pojemność motoru na kat B

Jaka pojemność silnika na kat B? Jaka moc? Jakie motocykle? Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o motocyklach na kategorię B!

W Polsce obowiązują konkretne przepisy dotyczące pojemności motocykla, które można prowadzić na zwykłym prawie jazdy kategorii B. W tym artykule przybliżamy przepisy określające jaka pojemność motoru na kat b, a także dzielimy się kilkoma uwagami na ten temat.

Do jakiej pojemności motor na kat B?

W Polsce prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdów motorowerowych, a także lekkich motocykli. O ile nie jesteś posiadaczem prawa jazdy na motor (kat A – pozwala na prowadzenie motocykli o większej pojemności), jesteś ograniczony pod względem mocy silnika motocykla, którym możesz się poruszać. Obecnie przepisy zakładają, że motocykl dostępny dla posiadacza prawa jazdy kategorii B musi spełniać następujące kryteria:

  1. Pojemność silnika: o tym, jaka pojemność motoru na kat b mówią przepisy – na prawie jazdy kategorii B można jeździć motocyklami o pojemności do 125 cm³. Oznacza to, że nie możesz prowadzić motocykla z silnikiem o większej pojemności, chyba że posiadasz odpowiednie uprawnienia.
  2. Moc silnika: Maksymalna moc silnika motocykla to 11 kW (około 14,9 KM). To oznacza, że nawet jeśli motocykl o pojemności 125 cm³ ma moc większą niż 11 kW, nie jesteś uprawniony do jego prowadzenia na prawie jazdy kategorii B.

Do jakiej mocy motor na kat B?

Dla większości osób, które nie zdecydowały się na zdobycie prawa jazdy na motor (kat A – kategoria prawa jazdy na motor pozwala na prowadzenie motocykli o większej mocy), prawo jazdy kategorii B jest wystarczające do prowadzenia niewielkich motocykli i motorowerów. Ograniczenie pojemności i mocy silnika do 14,9 KM może wydawać się nieco restrykcyjne, ale ma swoje uzasadnienie w kontekście bezpieczeństwa na drodze, szczególnie dla mniej doświadczonych motocyklistów.

Warto również pamiętać, że przed rozpoczęciem jazdy na motocyklu, zwłaszcza jako początkujący motocyklista, warto przejść odpowiednie szkolenie i kursy, aby zdobyć umiejętności niezbędne do bezpiecznej jazdy.

Prawo jazdy kategorii A – czy warto?

Kategoria prawa jazdy na motor – czyli A, inaczej zwane motocyklowym, otwiera przed motocyklistą szersze możliwości. Daje ono uprawnienie do prowadzenia motocykli o większej mocy i pojemności silnika. Jeśli jesteś pasjonatem motocykli i marzysz o podróżach na potężnych maszynach, zdobycie kategorii A jest konieczne.

Prawo jazdy kategorii A podzielone jest na kilka podkategorii:

  • A1 – umożliwia prowadzenie motocykli o mocy do 11 kW (około 15 KM) i pojemności do 125 cm³. To jest punkt wyjścia dla początkujących motocyklistów.
  • A2 – pozwala na prowadzenie motocykli o mocy do 35 kW (około 47 KM). To kategoria średnia, dostępna po dwóch latach doświadczenia z prawem jazdy A1.
  • A – uprawnia do prowadzenia dowolnych motocykli, bez ograniczeń co do mocy i pojemności silnika. Aby zdobyć to uprawnienie, musisz mieć ukończone 24 lata i ukończone co najmniej 2 lata z prawem jazdy kategorii A2 lub 20 lat i zrobić odpowiednie szkolenie po ukończeniu kursu na prawo jazdy.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor

To, ile kosztuje prawo jazdy na motor, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jednak musisz mieć założony profil kandydata na kierowcę (PKK) oraz skończone 23 lata i 9 miesięcy) lub 21 lat, jeśli posiadasz kategorię A2 od dwóch lat.

Cena kursu wynosi 2290 zł i dotyczy kursu praktycznego wraz z teorią (30 godzin teorii i 20 godzin jazdy). Za kurs bez teorii zapłacicie 2240 zł, ale po zdaniu wcześniej egzaminu teoretycznego w WORD (a więc cena dotyczy samych 20 godzin jazdy).

Jeśli posiadasz prawo jazdy kat. A1, wówczas obejmuje Cię 20 godzin jazdy, a cena kursu to 2090 zł. Jeśli posiadasz kategorię A2, wówczas musisz odbyć 10 godzin jazdy. Cena kursu w takim wypadku to 1690 zł.

Jeśli którykolwiek z wariantów i kategorii chcesz odbyć ekspresowo – ustalasz bliskie, częste terminy dla jazd (w przeciwnym razie jesteś wpisywany na kolejne wolne terminy w zależności od dostępności instruktorów) dopłata do kursu wyniesie 1000 zł.

Podsumowanie

Przepisy dotyczące pojemności motocykla na prawo jazdy kategorii B w Polsce są jasne i ograniczające. Dla większości motocyklistów, którzy chcą prowadzić niewielkie motocykle na co dzień, te ograniczenia nie stanowią problemu. Jednak, jeśli planujesz jeździć mocniejszymi motocyklami, warto zastanowić się nad zdobyciem prawa jazdy kategorii A. Przy okazji, zdobycie prawo jazdy motocyklowego może być pasjonującym doświadczeniem, które otwiera drzwi do nowych przygód na dwóch kółkach.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, niezależnie od pojemności silnika. Dlatego zawsze nosimy odpowiednią odzież ochronną, kask i przestrzegamy przepisów ruchu drogowego. Życzę wszystkim motocyklistom bezpiecznych i ekscytujących podróży na polskich drogach!

Warto podkreślić, że wybór motocykla i zdobycie odpowiednich uprawnień zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb motocyklisty, ale przestrzeganie przepisów oraz dbanie o własne bezpieczeństwo na drodze powinny być zawsze priorytetem. No dobrze, ale jaki motocykl na początek? Kliknij w link, piszemy o tym obszernie w innym artykule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany