Jaka jest kara za jazdę motorem bez prawa jazdy?

Jazda motorem bez prawa jazdy – wielu motocyklistów chciałoby spróbować swoich sił jeszcze przed egzaminem. Co grozi za jazdę motorem bez prawa jazdy?

Nie będzie dla nikogo tajemnicą, że do prowadzenia motocykla potrzeba prawa jazdy kategorii A, A1 lub A2, zależności od rodzaju jednośladu. W praktyce jazda motorem bez prawa jazdy jako zjawisko występuje dość często i pewnie każdy z nas zna kogoś, kto w taki sposób jeździ jednośladem. W tej sprawie trudno liczyć na pobłażliwość policji, dlatego, zanim podejmie się taką decyzję, warto dobrze przemyśleć konsekwencje takiego postępowania. Praktyka w takich sytuacjach wskazuje, że mandat to najmniejszy z problemów. Koniecznie też dokładnie zapoznaj się z tym, co zapisano w przepisach – dowiesz się czy można jeździć motorem bez prawa jazdy.

Czy można jeździć motorem bez prawa jazdy

To oczywiste – jazda motorem bez prawa jazdy jest niezgodna z prawem. Ta kwestia uregulowana została w art. 94 Kodeksu wykroczeń – przepis precyzyjnie mówi o tym, co grozi za brak prawa jazdy na motor:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Omawiany tu przypadek to całkowity brak prawa jazdy na motor, czyli jazda bez uprawnień. Tutaj zwracamy uwagę na istotną różnicę między brakiem prawka na motor w ogóle, a brakiem dokumentu przy sobie. Aktualne przepisy nie wymagają wożenia dokumentu, ale wciąż musisz mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdu swojej kategorii – musi być to widoczne w Centralnej Ewidencji Kierowców, z której policja korzysta podczas kontroli drogowej. W przypadku braku takiej informacji, mandat za brak prawa jazdy na motor jest pewny.

Kwestię braku prawa jazdy na motor postanowiono niedawno uregulować z myślą o świeżo upieczonych kierowcach, którzy często dopuszczają się jazdy po egzaminie bez prawa jazdy. Już wkrótce wpis o zdanym egzaminie na prawo jazdy na motor pojawi się w systemie CEPiK tuż po wyjściu z WORD. Podstawą prawną byłoby wirtualne prawo jazdy na motor dostępne w aplikacji mObywatel.

Niestety, przepis jest dopiero w trakcie opracowywania, więc jeśli dopiero zdałeś prawo jazdy na motor, wstrzymaj się z jazdą, bo jeśli wyjedziesz na drogę publiczną, narażasz się na mandat za brak prawa jazdy na motor.

Mandat za brak prawa jazdy motor

Konsekwencje braku prawa jazdy na motor opisane są w art. 94 Kodeksu wykroczeń. Paragraf ten wyjaśnia czy można jeździć motorem bez prawa jazdy i jaki jest mandat za brak prawa jazdy na motor. Kwota ta nie jest mała, bo os stycznia 2022 roku, według nowego taryfikatora wynosi 1500 zł. W takiej sytuacji kierujący musi liczyć się także z cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdem, a wówczas trzeba ponownie zdawać egzamin na prawko i dowiadywać kiedy zerują się punkty karne.

Mandat za kolizję to jednak nie są najgorsze konsekwencje. Najgorsze, co grozi za jazdę motorem bez prawa jazdy to ryzyko poniesienia wszelkich kosztów naprawy pojazdów uczestniczących w zdarzeniu – zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego. W czarnym scenariuszu, kiedy sąd uzna cię za sprawcę, będziesz musiał nawet wypłacać renty osobom poszkodowanym. Dzieje się tak, ponieważ brak prawa jazdy na motor oznacza, że ubezpieczyciel ma mocną podstawę odmowy wypłaty odszkodowania.

Ta kara za jazdę motorem bez prawa jazdy będzie bardzo dotkliwa – ubezpieczyciel najpierw wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale później zażąda od ciebie zwrotu poniesionych kosztów. W ten sposób nawet niegroźny z pozoru wypadek może zmienić się w potworne obciążenie finansowe na całe życie.

Wysoki mandat za brak prawa jazdy na motor to zatem najmniejszy problem. Znacznie gorszą karą za jazdę motorem bez prawa jazdy będą konsekwencje, które trudno sobie wyobrazić, kiedy wsiada się bez prawa jazdy na motor.

Gdzie można jeździć motocyklem bez prawa jazdy?

Za jednym wyjątkiem, o którym piszemy poniżej, motocyklem bez prawa jazdy możesz jeździć tylko na terenie prywatnym za zgodą właściciela. Kierowca, który chce poruszać się legalnie po drogach publicznych, musi posiadać ważne prawo jazdy i przestrzegać przepisów drogowych. Jeśli ktoś jeździ motocyklem bez prawa jazdy, popełnia wykroczenie zagrożone grzywną.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posiadasz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat – możesz wówczas jeździć motocyklem o pojemności 125 cm3.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany