Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie - czym grozi?

Jazda po egzaminie bez prawa jazdy – ten problem spędza sen z powiek kursantom i świeżo upieczonym kierowcom. Czy mogę jeździć bez prawa jazdy po zdanym egzaminie? Wyjaśniamy.

To, że do prowadzenia pojazdu uprawnia prawo jazdy, jest oczywistością. Ale jak to wygląda dokładnie – czy potrzebny jest blankiet prawka, czy tylko zdany egzamin? Problem ten jest znany nie tylko świeżo upieczonym kierowcom – zajmują się nim także nasi rządzący. Policja do tej sprawy podchodzi dość rygorystycznie, dlatego zanim wsiądziesz do samochodu lub na motocykl po raz pierwszy po zdanym egzaminie, dokładnie zapoznaj się z tym, co mówią przepisy.

Czy mogę jeździć bez prawa jazdy po zdanym egzaminie

Jeżdżenie bez prawa jazdy po zdanym egzaminie jest niestety niezgodne z prawem. Tę sprawę reguluje art. 94 Kodeksu wykroczeń, który mówi, że:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

No dobrze, ale rozważamy przecież przypadek jazdy bez dokumentu prawa jazdy po zdanym egzaminie, a nie jazdę bez uprawnień. Tym bardziej że, w myśl obecnych przepisów, posiadanie przy sobie blankietu prawa jazdy nie jest obowiązkowe. Czy w takiej sytuacji także trzeba liczyć się z konsekwencjami?

Niestety tak, tutaj prawo jest bezlitosne. Wprawdzie aktualne przepisy nie wymagają już posiadania prawka przy sobie, nadal wymagane jest posiadanie tego dokumentu – fakt ten musi być odnotowany w Centralnej Ewidencji Kierowców. I to właśnie dzień umieszczenia tej informacji w bazie jest kluczowy. Bez tej informacji jazda motocyklem bez prawa jazdy po zdanym egzaminie i jazda samochodem po egzaminie bez prawa jazdy jest niedozwolona.

Dobra wiadomość jest taka, że są plany uregulowania problemu prowadzenia samochodu bez prawa jazdy po zdanym egzaminie na szczeblu rządowym. Trwają prace nad wprowadzeniem procedury, która umożliwi wpis o pozytywnie zdanych egzaminach natychmiast po ich zakończeniu. Pozwoliłoby to na legalną jazdę zaraz po wyjściu z WORD. Podstawą prawną byłoby wirtualne prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel.

Niestety, przepis jest dopiero w trakcie opracowywania, więc na razie jazda autem bez prawa jazdy po zdanym egzaminie jest wykroczeniem, niezależnie więc jak długo czeka się na wydanie prawa jazdy, warto uzbroić się w cierpliwość.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zdanym egzaminie

Jazda po zdanym egzaminie bez prawa jazdy jest wykroczeniem z art. 94 Kodeksu wykroczeń. Wprawdzie paragraf ten mówi o tym, co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zdanym egzaminie – 1500-złotowym mandacie, jednak od 1 stycznia każdy taki przypadek jest obligatoryjnie kierowany przez policjanta do sądu. Kierujący musi liczyć się z możliwością cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdem, co oznacza konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawko.

To jednak nie są najgorsze konsekwencje. Najgorsza kara za jazdę bez prawa jazdy po zdanym egzaminie to ryzyko poniesienia kosztów naprawy pojazdu, a nawet wypłacania renty osobom poszkodowanym. Tak – jeśli nie masz uprawnień do kierowania pojazdem, nie działa polisa ubezpieczeniowa. Jeśli spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel wprawdzie wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do ciebie z regresem ubezpieczeniowym, czyli żądaniem zwrotu poniesionych kosztów.

Łatwo wyobrazić sobie nawet niegroźny z powozu wypadek, w którym uszkadzasz czyjś samochód, barierki drogowe i powodujesz złamanie nogi. Koszty leczenia i napraw mogą iść w setki tysięcy złotych – kiepski to start kariery młodego kierowcy.

Wysoki mandat za jazdę bez prawa jazdy po zdanym egzaminie to zatem najmniejszy problem. Znacznie gorsze są te konsekwencje, o których często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest powstrzymać się kilka-kilkanaście dni, aby cieszyć się jazdą w pełni legalnie i bez stresu związanego z koniecznością spłacania zobowiązań do końca życia.

Ile czeka się na prawo jazdy? Czas oczekiwania na odebranie prawka wcale nie jest taki długi – wprawdzie przepisy dają urzędowi aż 14 dni, ale w większości przypadków dokument można odebrać już po 9 dniach, nawet prawo jazdy A1. Status prawa jazdy w PWPW jest łatwy do sprawdzenia. Jest specjalna strona internetowa, gdzie sprawdzić czy można odebrać prawo jazdy. Wielu świeżo upieczonych kierowców jest zdziwiona, że dokument dostępny jest tak szybko.

Jest także nadzieja, że przepisy dotyczące dostępności prawa jazdy natychmiast po zdanym egzaminie zostaną szybko uchwalone i problem jazdy bez prawa jazdy po zdanym egzaminie zniknie zupełnie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany