Aplikacja dla policjantów, która przyda się każdemu motocykliście i kierowcy - TaPo24 - Motogen.pl

Taryfikator mandatów i sporo przepisów drogowych w jednym miejscu. Aplikacja policyjna, która jest dostępna dla każdego.

Nietypowa nazwa „TaPo24” to tak naprawdę skrót od Taryfikator Policyjny, a liczba 24 nawiązuje zarówno do łatwej dostępności przez całą dobę, jak i do maksymalnej liczby punktów karnych. Aplikacja stworzona została przez policjantów dla policjantów. Głównymi odbiorcami mają być funkcjonariusze drogówki. Ale tak naprawdę appki może używać każdy, legalnie, bez żadnych haczyków. Na jakich funkcjach możemy skorzystać?

Policyjna aplikacja TaPo24 z taryfikatorem i przepisami – skąd się wzięła?

Aplikacja to przede wszystkim taryfikator mandatów i grzywien, a do tego zestaw kilku innych aktów prawnych. Wszystko zamknięte w przejrzystej aplikacji w łatwą funkcją wyszukiwania – a to jest znacznie bardziej poręczne, niż wertowanie skomplikowanych „książkowych” taryfikatorów.

Aplikację stworzyło dwóch Sierżantów ze Śląska, którzy poza tym, że są policjantami, dzielą także pasję do programowania i tworzenia aplikacji. Pomysł powstał pierwszego dnia 2022 roku, kiedy to w życie wszedł zaktualizowany taryfikator mandatów (a później także taryfikator punktów karnych). Było to wyzwaniem nie tylko dla kierowców, ale także dla policjantów drogówki. Do tej pory funkcjonariusze znali zapisy taryfikatorów niemal na pamięć, a wtedy musieli zacząć wyszukiwać wszystko od nowa.

Wtedy st. sierż. Jakub Drzymała oraz sierż. szt. Damian Wieszołek wzięli się za stworzenie aplikacji TaPo24. Ta szybko rozeszła się wśród funkcjonariuszy, a następnie zaczęła trafiać także do zwykłych, cywilnych użytkowników – kierowców.

Co można znaleźć w aplikacji TaPo24?

Aplikacja dzieli się na kilka głównych zakładek: taryfikator, droga, przepisy oraz pomoce.

Taryfikator to spis wszystkich wykroczeń drogowych, wraz z wysokością grzywien, punktów karnych i z kodem czynu. W kolejnych zakładkach znajdziemy zarówno spis znaków drogowych, jak też regulacje dotyczące zatrzymywania prawa jazdy, przypomnienie o wykroczeniach z recydywą, czy wiele innych. „Przepisy” tłumaczą się same przez się, a w „pomocach” znalazło się kilka przydatnych linków.

Z punktu widzenia motocyklisty czy zwykłego kierowcy, aplikacja TaPo24 raczej nie jest towarem pierwszej potrzeby. Ale i tak warto o niej pamiętać. Chociażby dlatego, że każdy kierowca zobowiązany jest do znajomości przepisów, a taka apka ułatwi zapoznanie się z nimi. TaPo24 zdecydowanie może przydać się przy kontroli policyjnej albo przynajmniej jako ciekawostka przy grillu.

Skąd pobrać, jak korzystać z TaPo24?

TaPo24 jest aplikacją ogólnodostępną. Może z niej korzystać dowolna osoba. Nie wymaga logowania się. Nie znajdują się tam żadne informacje tajne lub dostępne wyłącznie dla policji.

Aplikacja TaPo24 może działać na dwa sposoby. Po pierwsze potrzebny jest internet i przeglądarka (także na smartfonie), wystarczy wejść na https://tapo24.pl/ i wszystko działa. Aplikację można też pobrać na smartfon z Androidem ze Sklepu Play i wtedy działa bez dostępu do internetu. Appka nie jest dostępna na iPhone’y (zostaje korzystanie z wersji przeglądarkowej).

Jeżeli uważasz, że aplikacja jest świetna i będziesz z niej korzystał, to zachęcamy do wsparcia twórców za pomocą Patronite.

źródła: auto-swiat.pl oraz gazeta.policja.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany