Widzisz wypadek, zwalniasz, robisz zdjęcia? Dostaniesz 2 lata więzienia! - Motogen.pl

Niemiecki rząd chce ukrócić zjawisko gapiostwa, robienia zdjęć przy wypadku i utrudniania ruchu.

Niemiecki Bundestag zadecydował o nowelizacji prawa na początku lipca. Do tej pory za fotografowanie osób, które przeżyły wypadek drogowy, groziła kara do 2 lat więzienia. Nowelizacja precyzuje i zaostrza przepisy. Teraz kara dotyczy także fotografowania wypadków, w których również były ofiary śmiertelne.

Co ciekawe, w tej samej nowelizacji, ta sama kara dotyczy zjawiska „upskirting”, czyli zaglądania kobietom pod spódnicę lub dekolt i potajemne fotografowanie.

„Zaglądanie kobietom pod spódnicę lub w dekolt i potajemne ich fotografowanie albo filmowanie stanowi jaskrawe naruszenie ich prywatności. – oświadczyła niemiecka minister sprawiedliwości, Christine Lambrecht

Także robienie i publikowanie zdjęć ofiar śmiertelnych wypadków należy potraktować jako naruszenie ich godności osobistej. Naszym obowiązkiem jest zaoszczędzenie krewnym ofiar dodatkowych cierpień w postaci narażania ich na konfrontację z opublikowanymi gdzieś zdjęciami zmarłych rodziców albo dzieci.”

Poza wspomnianym powyżej powodem, zaostrzenie kar ma na celu realizację kolejnej potrzeby. Narzekają na to służby ratownicze, na pewno Wy także się z tym spotkaliście.

Chodzi o zjawisko gapiostwa, gdy przy wypadku kierowcy zwalniają, aby się przyjrzeć i zrobić zdjęcie. Powoduje to niebezpieczne zatory, które mogą być przyczyną kolejnego wypadku oraz utrudniają pracę i dojazd ratownikom.

Polskie prawo nie reguluje tego problemu zupełnie. Jedyne, pod co policjant może zakwalifikować czyn, to utrudnianie ruchu. Za „jazdę z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym” grozi mandat od 50 do 200 złotych oraz 2 punkty karne.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany