Nowe możliwości policjantów i krótsze kontrole drogowe już są - Motogen.pl

Kierowcy też na tym zyskują. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, funkcjonariusze policji zyskali nowe narzędzie.

Dotychczas podczas kontroli drogowej, w celu weryfikacji uprawnień kierowcy, policjant kontaktował się z funkcjonariuszami centrali. Dopiero po ich zwrotnej wiadomości otrzymywał informacje na temat uprawnień kierowcy.

Szybsza i łatwiejsza kontrola drogowa

Teraz będzie szybciej i łatwiej. Od 1 lipca 2020 policjanci w swoim systemie zyskali nową funkcjonalność. Za pomocą jednej aplikacji funkcjonariusz zweryfikuje uprawnienia kierowcy samodzielnie, szybko, bezpośrednio w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Funkcjonalności systemu udostępnionego policjantom:

  • Weryfikacja ważności nadanych uprawień do kierowania pojazdami.
  • Komunikat o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy/motorniczego, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu.
  • Komunikat o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął.
  • Wygenerowanie pliku pdf, zawierającego wyszukane dane. Może on posłużyć w prowadzonej sprawie, bez konieczności ponownego wyszukiwania danej osoby.

Póki co prawo jazdy TRZEBA mieć przy sobie

Wprowadzona funkcjonalność skróci i ułatwi proces weryfikacji prawa jazdy każdego kierowcy. Krótko mówiąc, skorzystamy na tym wszyscy, i policjanci, i my za kierownicami.

Nowe możliwości funkcjonariuszy Organów Kontroli Ruchu Drogowego są wstępem do wprowadzenia tak zwanego „pakietu deregulacyjnego” dla kierowców.

W ramach pakietu pojawi się sporo udogodnień, jak brak karty pojazdu, możliwość czasowego wyrejestrowania, wiele innych, czy właśnie zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Wtedy „prawko” samodzielnie będzie można zweryfikować w aplikacji na smartfonie lub na stronie gov.pl. Póki co jednak prawo jazdy trzeba mieć przy sobie. O postępie prac nad „pakietem deregulacyjnym” informowaliśmy ostatnio na Motogen.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany