W Indiach przerobią lotniskowiec na motocykle - Motogen.pl

Bajaj jest właścicielem pakietu większościowego w austriackim KTM i jednym z największych producentów motocykli w Indiach. Teraz koncern chce wprowadzić na rynek nowy model – V. Pomimo, że nazwa nie jest porywająca, to kryje się za nią ciekawa historia.

W 2014 roku zezłomowano pierwszy indyjski lotniskowiec – INS Vikrant. Okręt zwodowano w 1961 roku i brał on udział w działaniach wojennych w 1971 roku zwanych wojną indyjsko – pakistańską. Korzenie tego konfliktu sięgały 1947 roku, kiedy Indie i Pakistan rozpoczęły spór o Kaszmir. Skutkiem konfliktu w 1971 roku było powstanie niepodległego Bangladeszu. W Kaszmirze wyznaczono wtedy linię demarkacyjną. W 1976 roku Indie i Pakistan przywróciły stosunki dyplomatyczne i handlowe.

Lotniskowiec pełnił służbę do stycznia 1997 roku, a następnie przerobiono go na muzeum, które było otwarte do 2012 roku. W końcu lotniskowiec został zezłomowany, a pozostałości po nim zakupił indyjski koncern Bajaj. Teraz ruszy produkcja motocykli zawierających między innymi części stworzone z metalu pozyskanego po zezłomowaniu lotniskowca. Pierwszym motocyklem będzie V150, ale szczegółowe dane techniczne i jego wygląd nie są jeszcze znane. Ma to być stylowa i przystępna cenowo maszyna w klimatach cafe racer. Trzeba przyznać, że w Indiach mają fantazję i rozmach.

 

Więcej o motocyklach Bajaj Autor: Wojciech Grzesiak