V Sopro Gala Sportu Żużlowego - Motogen.pl

W sobotni wieczór w Centrum Olimpijskim PKOl zjawiła się śmietanka krajowego i światowego speedwaya. Rozdano wiele nagród, doceniono sponsorów, nie zabrakło też słów o przyszłości czarnego sportu.

 

Tytuły przyznawała kapituła sportu żużlowego. Najlepszą telewizją została TVP Sport, zaś gazetą Przegląd Sportowy. Jako dziennikarza doceniono Stefana Smołkę, a fotografa Jarosława Pabijana. Klub z Tarnowa wyróżniony został za promocję czarnego sportu. Tarnowska Unia bardzo mocno promowała Indywidualne Mistrzostwa Europy, organizowane na swoim stadionie, a także łączyła speedway z różnymi imprezami towarzyszącymi.

 

Z kolei Stal Gorzów na nagrodę Organizatora Roku pracowała kilka lat. Zaczęło się od remontu stadionu i finału Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w 2009 roku. W minionym sezonie doskonale zorganizowała półfinał Drużynowego Pucharu Świata. Wysiłki zostały docenione i w nadchodzącym roku na torze przy ul. Śląskiej odbędzie się finał DPŚ, a także ostatnia runda cyklu Grand Prix. Sponsorem roku została firma Nice, która od kilku lat intensywnie wykłada pieniądze na Reprezentacje Polski. Z kolei narodowa ekipa za obronę tytułu DPŚ w duńskim Vojens uznana została za drużynę roku. Nie może więc dziwić fakt, że trenerem roku został szkoleniowiec reprezentacji, Marek Cieślak.

 

Najlepszymi zawodnikami I i II ligi zostali Tomasz Chrzanowski i Jacek Rempała. Kto mógł zostać żużlowcem roku? Oczywiście, Tomasz Gollob. Tej decyzji uzasadniać nie trzeba. Działaczem roku został prezes Unii Leszno, Józef Dworakowski. Wychwalał on sukcesy odniesione przez Tomasza Golloba i Jarosława Hampela, ale zaznaczył, że nie wolno zapominać o zawodnikach, którzy ciężko pracują na swoje wyniki – „To, co zrobił w 2010 roku Tomasz Gollob było boskie. Chciałbym powiedzieć jeszcze, że niesamowitą pracę wykonał Damian Baliński, który z niskiego poziomu potrafił wznieść się na wyżyny. W każdej lidze mamy zawodników, którzy ciężko pracuję. Nie zapominajmy o nich”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Popularny „Bally” rok 2009 może uznać za jeden z najgorszych w dotychczasowej karierze. Tymczasem miniony sezon miał bardzo udany i rzadko schodził poniżej dwucyfrowych wyników w Speedway Ekstralidze.

 

Na samym końcu do zgromadzonych w Centrum Olimpijskim przemówił Mistrz Świata – „Chciałbym w tym momencie oficjalnie prosić, byśmy się zastanowili nad nowymi tłumikami. Zastanówmy się nad zaniechaniem zmiany tłumików na nowe, bo to zabija ten piękny sport. Żużel był, jest i powinien być sportem głośnym i nie zabijajmy tego…”. Miejmy nadzieję, że działacze wezmą sobie do serca apel najlepszego zawodnika na świecie, a rok 2011 będzie obfitował w co najmniej taką samą liczbę medali dla polskiego speedwaya.

 

Wszystkie nagrody:

Media Roku Telewizja – TVP Sport

Media Roku Gazeta – Przegląd Sportowy

Działacz RokuJózef Dworakowski

Dziennikarz RokuStefan Smołka

Żużlowe Zdjęcie Roku – Jarosław Pabijan

Stadionowa Oprawa RokuUnia Leszno

Promocja Żużla – Unia Tarnów

Organizator RokuStal Gorzów

Impreza RokuGrand Prix w Toruniu

Sponsor RokuNICE Polska

Odkrycie Roku – Kacper Gomólski

Junior RokuMaciej Janowski

Spełnienie RokuJarosław Hampel

Trener RokuMarek Cieślak

Drużyna RokuReprezentacja Polski

Żużlowiec Roku – Tomasza Gollob

Najlepszy zawodnik I ligi – Tomasz Chrzanowski

Najlepszy zawodnik II ligi – Jacek Rempała