The Mission Winnow Ducati Team przed Grand Prix Kataru - Motogen.pl

W tym sezonie fabryczna ekipa Ducati startuje pod wiele mówiącym hasłem Mission Winnow (Misja: Wygrać Teraz). Dysponując pełnym potencjałem, włoski zespół koncentruje wszystkie swoje wysiłki tylko na jednym celu – zwycięstwie w klasyfikacji generalnej i tytułach mistrzowskich, zarówno w kategorii kierowców, jak i konstruktorów.

Na doskonale przygotowanych przez bolońskiego producenta motocyklach Desmosedici GP19 pojadą w barwach fabrycznego teamu Ducati równie znakomici kierowcy. Andrea Dovizioso to niezwykle doświadczony zawodnik, mistrz świata klasy 125 i dwukrotny wicemistrz królewskiej klasy MotoGP. Dołączył do niego Danilo Petrucci, który w ostatnich sezonach bardzo dobrze radził sobie w satelickiej ekipie Ducati Pramac.

Sezon 2019 MotoGP startuje już w najbliższy weekend. Oto 10 najważniejszych faktów związanych z torem Losail i ekipą Ducati:

  • Nadchodzący wyścig będzie 16. edycją GP Kataru, a sezon MotoGP zacznie się tu po raz 13.
  • Ducati wygrało otwierający sezon wyścig 5 razy: po zwycięski tytuł sięgnęli: Loris Capirossi w 2006 roku (kiedy sezon startował w Jerez), Casey Stoner w 2007, 2008 i 2009 oraz Andrea Dovizioso w 2018 roku.
  • Pierwsza edycja GP Kataru odbyła się w 2004 roku, a pierwszy wyścig przy sztucznym oświetleniu odbył się w roku 2008.
  • Doskonałe oświetlenie toru Losail, pod tym względem jedynego takiego obiektu na świecie, pokrywa obszar o powierzchni 70 boisk do piłki nożnej i wymaga 5,4 miliona watów energii elektrycznej – dokładnie tyle, co dla 3 tysięcy domów.
  • Ducati wygrywało w Katarze 4 razy: w latach 2007, 2008, 2009 i 2018. Najbardziej emocjonujący wyścig miał miejsce rok temu, kiedy po znakomitym pojedynku Andrea Dovizioso pokonał Marca Marqueza tylko o 0,027 sekundy!
  • Andrea Dovizioso stawał na podium w ostatnich latach w Katarze cztery razy z rzędu (3 drugie miejsca i 1 zwycięstwo), a w całej karierze był na podium w Losail 8 razy. To jego osobisty rekord pod względem wejść na „pudło” na jednym torze – ex aequo z Le Mans. Najlepsza pozycja startowa Dovizioso w Katarze to pole position w 2015 roku, które było również jego jedynym startem z pierwszego rzędu na tym obiekcie.  
  • W 2004 roku, w wyścigu klasy 125 ccm, Dovizioso dojechał do mety w identycznym czasie z Jorge Lorenzo. Zwycięstwo zostało przyznane Hiszpanowi, który uzyskał wtedy rekord okrążenia toru.
  • Danilo Petrucci w 2018 roku wystartował w Katarze z pierwszego rzędu, a w samym wyścigu zajął znakomite 5 miejsce. Wyczyn w kwalifikacjach, dający równie dobrą pozycję startową, powtórzył później na torach Le Mans i Sachsenring.
  • Do Danilo Petrucciego należy rekord prędkości na torze Losail. W 2018 roku na prostej startowej rozpędził się swoim Desmosedici do 351,9 km/h.
  • Hamowanie na końcu prostej startowej toru Losail jest pod względem użytej siły drugim najcięższym w całym cyklu MotoGP. Wymaga od zawodników użycia 8 kg nacisku na dźwignię przez ponad 5 sekund, w czasie których pokonują dystans 290 metrów.

Czekamy na upragnione zwycięstwa!

#MissionWinnow #ForzaDucati

Więcej o motocyklach Ducati