Strzelanina w Waco w liczbach - Motogen.pl

Miesiąc po tych wydarzeniach miejscowa policja przedstawiła szczegółowe informacje dotyczące całego zajścia. W niedzielę 17 maja zginęło 9 osób, 18 zostało rannych, a 177 zostało aresztowanych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ze strony policji strzelało trzech funkcjonariuszy, którzy oddali 12 strzałów.

Na miejscu było 16 nieumundurowanych funkcjonariuszy i nieujawniona liczba umundurowanych. Policja wiedziała wcześniej o planowanym spotkaniu w Twin Peaks i spodziewała się, że Bandidos Motorcycle Club i Cossacks Motorcycle Club oraz grupy wspierające mogą stwarzać problemy.

Na miejscu znaleziono 44 łuski i 32 z nich pochodziły z broni przestępców. Nie jest znana liczba strzałów, które dosięgnęły ofiary. Policjanci czekali na parkingu w nieoznakowanych radiowozach, kiedy rozpoczęła się strzelanina. Policja dodaje, że na miejscu nie było stanowisk snajperskich. Funkcjonariusze SWAT operowali bronią automatyczną strzelającą pociskami o kalibrze .223 i używali trybu półautomatycznego – jedno pociągnięcie spustu = jeden strzał.

Po strzelaninie zarekwirowano 475 sztuk broni, w tym 151 sztuk broni palnej. Oprócz tego były również noże, kastety, pałki, toporki, siekiera, paralizatory, kije, gaz pieprzowy, a nawet maczeta… Do policyjnego depozytu trafiło 130 motocykli i 91 innych pojazdów i z tego 52 motocykle i 47 innych pojazdów wróciło już do swoich właścicieli.

Autor: Wojciech Grzesiak