Spodnie motocyklowe ze zintegrowaną poduszką powietrzną - nowy sposób na bezpieczeństwo? - Motogen.pl

Spodnie z airbagiem zakładane są jako odzież wierzchnia, np na jeansy motocyklowe. Poduszki powietrzne są wielorazowego użytku, wystarczy wymienić nabój. Dajecie im szansę?

Poduszki powietrzne zintegrowane w odzieży motocyklowej nie są nowością. W kombinezonach zawodników MotoGP jest to element obowiązkowy, a każdy cywilny motocyklista ma kilka różnych produktów tego typu do wyboru – kombinezon, kurtka, kamizelka pod kurtkę, i tak dalej.

Teraz pojawiły się też spodnie z airbagiem. Wymyśliła je francuska firma startupowa, CX Air Dynamics. Proces produkcji uzależniony jest póki co od kampanii crowdfundingowej na KissKissBankBank.com.

Spodnie posiadają 4 oddzielne poduszki, po dwie na nogawkę. Producent deklaruje, że pompują się w 200 milisekund, za pomocą pojemnika ze skompresowanym powietrzem. Wybrano mniej skomplikowany sposób sterowania – zamiast algorytmów i zarządzania komputerem, rider musi przypiąć karabińczyk do motocykla. Jego pociągnięcie aktywuje poduszki.

Po aktywacji wystarczy wymienić kartridż z powietrzem. Konstrukcja spodni i ich szwów wewnętrznych pozostaje nienaruszona.

Materiał wierzchni to wytrzymała na przetarcia Cordura, a wewnątrz znalazły się piankowe ochraniacze z Poronu XRD. Nie jest to najwyższy stopień ochrony, dlatego CX Air Dynamics sugeruje, aby tych spodni używać jako warstwę zewnętrzną na inne spodnie, na przykład na jeansy motocyklowe.

Za zastosowaniem wierzchnim przemawia także konstrukcja – spodnie zakłada się za pomocą dwóch suwaków rozpinanych na całej długości nogawki. Spodnie te nie są także zbyt urodziwe, ale za to po zdjęciu i zwinięciu zmieszczą się do wewnątrz typowego kasku.

Firma CX Air Dynamics planuje zebrać 250 osób wspierających projekt. Za cenę 375 Euro osoby te otrzymają spodnie, dodatkowy kartridż oraz certyfikat. Docelowa cena sprzedażowa ma wynieść 500 Euro.

Jesteście zainteresowani? Czy spodnie z airbagami mogą być nowym sposobem na bezpieczeństwo?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany