Kierowca będzie miał jeszcze jeden powód, aby nie skupiać się na drodze. Dla nas motocyklistów jest to szczególnie niebezpieczne… I przerażające.

zdjęcia: materiały prasowe Skoda

Kilka dni temu producent samochodów Skoda poinformował o swoim nowym wynalazku. Ekran główny samochodu wyświetlał będzie kierowcy spersonalizowane reklamy. Program jest już wprowadzony w życie, w fazie pilotażowej ograniczonej do domowego terytorium Czech.

Reklamy, w trakcie jazdy!

Skoda w swoim oficjalnym komunikacie za wszelką cenę unika słowa “reklamy” (używa offers lub deals), no ale przekonajcie się sami, już opisuję o co chodzi. Funkcjonowanie jest proste. Opiera się na lokalizacji samochodu, dostępie do internetu oraz na danych dodatkowych. Na przykład na podstawie niskiego stanu paliwa w zbiorniku, samochód wyświetli propozycję nawigowania do najbliższej stacji benzynowej. Albo do najbliższej restauracji, bo podróżujesz już od kilku godzin.

Oczywiście propozycja na ekranie zawierała będzie także informacje o zniżkach, które możesz tam uzyskać. A jak zainstalujesz appkę Skody na smartfonie, to dostaniesz kolejne QR kody z kolejnymi zniżkami.

Nie należy mylić wynalazku Skody z punktami POI znanymi z nawigacji od wielu lat. Promocyjne propozycje stacji, restauracji, hoteli i innych usług, z których korzystać można przy drodze, dotyczyły będą wyłącznie tych placówek lub sieci, z którymi Skoda podpisała umowę reklamową. Póki co są to stacje OMV, czeskie myjnie Automycka Express oraz bary owocowe Fruitisimo. Czyli co, reklamy czy nie-reklamy?

Zatankuj 35 litrów paliwa premium aby… coś tam coś tam.
Trochę dużo tego tekstu, jak na nie-szkodliwą nie-reklamę.

Kolejną wartością dla Skody jest fakt, że klient (kierowca!) będzie “spontanicznie decydował” o skorzystaniu z oferty i użycia przycisku w stylu zgarnij kupon albo nawiguj. No jasne, że spontanicznie – przecież właśnie prowadzi samochód, więc nie można odbierać mu zbyt dużo uwagi od drogi. No i przy okazji nadmierne zastanawianie się jest wrogiem skutecznej sprzedaży…

Dla reklamodawców jest to sytuacja idealna – otrzymują jasno sprecyzowanego klienta docelowego, który natychmiastowo podejmuje decyzję o skorzystaniu z oferty.

Po co komu skupienie na drodze i bezpieczeństwo?

Wyobraźcie sobie sytuację. Jedzie kierowca swoim sporym SUVem Skodą Kodiak. Zauważa coś kątem oka, przyciąga to jego uwagę. Spogląda. Ah, no tak: “jeżeli na najbliższej stacji zatankuję 25 litrów ropy, to dostanę bułkę z parówką za trzy złote taniej, jasne że zjeżdżam!”. Kierowca tak naprawdę nie zauważył, że tym-czymś-w-kącie-oka był pieszy wchodzący na przejście. Albo motocyklista nadjeżdżający drogą z pierwszeństwem. Ekran z reklamą był bardziej kolorowy i krzykliwy, przecież to nie była wina kierowcy.

Powyższy, trochę przerażający scenariusz chyba nie sprawia wrażenia wyssanego z palca, prawda?

Puść kierownicę, nie patrz na drogę! Na stacji OMV jest promka na Kofolę! [zdjęcie z materiałów prasowych Skoda]

Badania wskazują bardzo jasno – samochodowe systemy infotainment dramatycznie obniżają czas reakcji kierowcy, są gorsze niż marihuana i alkohol. Nietrudno wydedukować, że przyciągające uwagę reklamy zabiorą jeszcze więcej cennego skupienia kierowców. A dla nas motocyklistów, nieuwaga kierowcy samochodu jest szczególnie niebezpieczna…

Czy będzie więcej takich ekranów?

Skoda jest pierwszym producentem, który zrealizował pomysł wyświetlania “nie-reklam” na swoich ekranach. Póki co jest testowany tylko w Czechach i dostępny tylko w tych lepszych modelach. Aby kierowca otrzymał reklamy, musi najpierw wyrazić zgodę.

Ekrany zamiast tradycyjnych zegarów są w samochodach normą. Mam szczerą nadzieję, że inni producenci nie pójdą śladem Skody…

A może jestem ograniczony i tylko sobie wmawiam, że reklamy na ekranach to niepotrzebne zło?

Swój system reklam na ekranach Skoda nazywa “Marketplace”.
Więcej w Po godzinach, Śmieszne, felietony, Wyróżnione
MV Agusta Superveloce Alpine 2021 – limitowana piękność i wstęp do… [opis, dane, zdjęcia]

Superveloce Alpine wyprodukowana zostanie w limitowanej liczbie 110 sztuk. Niebieski lakier w stylu Alpine jest fenomenalny. Przy okazji jest to...

Zamknij