Premiery EICMA 2015: Yamaha MT-10 - promień ciemności - Motogen.pl

Moc. Moment Obrotowy i Zwrotność. Nowy flagowy model rodziny MT o pojemności silnika 998 cm3.

W minionym roku, w ukryciu i poza zasięgiem wzroku, po Ciemnej Stronie Japonii narodziła się nowa, wojownicza siła. Ten nowy rodzaj „ciemnej energii” wykorzystano, by umożliwić czerpanie jeszcze większych emocji z jazdy. I tak powstał nowy motocykl, inspirowany nową falą twórczej energii japońskich subkultur motocyklowych i ukształtowany według sportowego DNA muskularnej rodziny MT, który jest celem ostatecznym dla wielbicieli gamy MT.

 

Ciemna Strona Japonii ponownie wywołała poruszenie – oto Yamaha MT-10 stała się rzeczywistością. Nigdy dotąd motocykl typu Naked nie był w stanie wyzwolić takich pokładów mocy, dostarczając przy tym potężnego, liniowego momentu obrotowego i zachowując lekkie, zwrotne prowadzenie. Do rodziny MT dołączył nowy model flagowy, otwierający drugi, niezwykle ekscytujący rozdział historii.

 

Każda trasa, każda prędkość, każdy moment

Mając na swoim koncie jedne z najbardziej innowacyjnych i udanych modeli na rynku europejskim, Yamaha tym razem opracowała całkowicie nowy motocykl o pojemności jednego litra, który będzie wyzwaniem dla wszystkich jednośladów w klasie Naked. Radykalny MT-10 jest w stanie przekroczyć oczekiwania kierowców szukających nowego rodzaju emocji z jazdy, które mogą być doświadczane na każdej drodze, o każdym czasie i przy każdej prędkości.

 

Właściwości jezdne rodem z MT plus technologia wyścigowa

Silnik o pojemności 998 cm3 wykonany w technologii Crossplane dostarcza potężną dawkę liniowego momentu obrotowego w zakresie niskich i średnich obrotów, zapewniając naładowane adrenaliną osiągi, natomiast aluminiowe podwozie Deltabox zawiera wyjątkowo krótki rozstaw osi, mierzący jedyne 1400 mm, oferując niesamowicie lekkie i zwinne prowadzenie. Agresywna stylistyka wysuniętej do przodu masy razem z naturalną pozycją kierowcy nadają motocyklowi MT-10 pełną dominacji prezencję, która przyciąga uwagę i żąda szacunku – a dzięki zaawansowanym systemom zawieszenia, opartym na technologii modelu YZF-R1 i wiodącej w swojej klasie specyfikacji, ten flagowy członek najbardziej udanej i wpływowej motocyklowej rodziny jest najwyrazistszym motocyklem typu Naked, jaki Yamaha opracowała do tej pory.

 

Nowy poziom emocji

Ciemna Strona Japonii stała się inspiracją dla konstrukcji jednych z najbardziej przełomowych motocykli ostatnich lat. Począwszy od nowatorskiego MT-09, przez MT-07, po MT-125, ta ultra nowoczesna gama motocykli zmienia oblicze tej branży i wnosi nowy poziom emocji na ulice.

 

Nocny Neon: nowa tożsamość rodziny MT

Pojawienie się nowego, flagowego modelu, który wyróżnia się nowatorską, pełną dynamiki opcją kolorystyczną Night Fluo (dostępną od 2016 roku także w innych motocyklach segmentu MT) powiększy gamę i doda pikanterii całej rodzinie MT. Młody kierowca, który dziś zaczyna swoją przygodę od MT-125, posiada ogromny wybór modeli MT, co zachęci go do pozostania z tą rodziną w miarę rozwoju jego motocyklowej kariery. Kolejna legenda Ciemnej Strony Japonii niedługo wyjedzie na ulice Europy. Prawdziwy, motocyklowy świat już nigdy nie będzie taki sam.

 

SILNIK MT-10

Silnik CP4 dostrojony tak, by oferować jeszcze większą radość z momentu obrotowego

Silnik MT-10 został opracowany w oparciu o najnowszą 4-cylindrową jednostkę w układzie rzędowym, o pojemności 998 cm3, wykonaną w technologii Crossplane z motocykla YZF-R1, która jest powszechnie uznana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekscytujących konstrukcji w swojej klasie.

 

W celu zapewnienia najwyższych emocji w codziennym użytkowaniu, silnik przeszedł znaczące modyfikacje, opracowane z myślą o zapewnieniu potężnego momentu obrotowego w niskim i średnim zakresie obrotowym, między innymi zyskując nową konstrukcję układów dolotowego, wydechowego i paliwowego, a także odpowiednie do tej konstrukcji wyważenie wału korbowego. Zastosowano wiele nowych ustawień dla tego modelu w celu lepszego wyczucia pracy między przepustnicą i tylnym kołem, co wiąże się z konstrukcją Crossplane.

 

Yamaha D-MODE, YCC-T (Elektroniczne Sterowanie Przepustnicą Yamaha)

Yamaha D-MODE oferuje kierowcy wybór trzech trybów pracy silnika, które zostały dostosowane do różnych warunków i sytuacji na drodze. Kluczem do ich funkcjonowania jest wyrafinowany system elektroniczny YCC-T, który jest w stanie natychmiastowo zmienić charakter silnika, dostosowując otwarcie przepustnicy, czas zapłonu oraz ilość wtryskiwanego paliwa. Tryb „Standard”, który zapewnia płynny charakter jazdy w pełnym zakresie obrotów, został opracowany z myślą o jeździe w zróżnicowanych warunkach drogowych. Tryb „A” oferuje bardziej sportowe właściwości w niskim i średnim zakresie obrotów, dodając jeździe wrażeń i emocji, podczas gdy tryb „B” dostarcza łagodniejszą charakterystykę i jest zaprojektowany do użytku w sytuacjach wymagających bardziej delikatnego posługiwania się przepustnicą, np. na śliskich nawierzchniach lub nierównych ulicach.

 

System Kontroli Trakcji (TCS)

W celu umożliwienia kierowcy czerpania przyjemności z mocy i osiągów MT-10 w różnych warunkach, motocykl wyposażono w 3-stopniowy System Kontroli Trakcji (TCS), który może być wyłączony w razie potrzeby. Działanie systemu polega na monitorowaniu uślizgu tylnej opony i w razie jego wykrycia YCC-T automatycznie steruje otwarciem przepustnicy, czasem zapłonu i ilością wtryskiwanego paliwa w celu przywrócenia przyczepności tylnego koła, zwiększając kontrolę nad pojazdem.

 

Poziom 1 charakteryzuje się najniższym stopniem ingerencji TCS i został zaprojektowany z myślą o jeździe sportowej, podczas gdy poziom 2 jest odpowiedni dla normalnej jazdy ulicznej, a poziom 3 do użytku w mokrych lub śliskich warunkach, gdy przyczepność tylnego koła jest wyjątkowo niska.

 

Sprzęgło anty-hoppingowe (Assist and Slipper Clutch) A&S

Zaawansowane technologicznie sprzęgło A&S w motocyklu MT-10 jest podobne do tego, którego użyto w YZF-R1 nowej generacji, a jego kompaktowa i wyrafinowana konstrukcja oferuje liczne korzyści dla kierowcy podczas przyspieszania i zwalniania.

 

Główną właściwością sprzęgła A&S Yamahy jest jego specjalnie zaprojektowana ukośna krzywka, która znajduje się między koszem sprzęgła a dociskiem. Mechanizm ten zwiększa siłę sprężyn sprzęgła i w konsekwencji pozwala na wykorzystanie ich w mniejszym stopniu w MT-10, umożliwiając dużo lżejszą obsługę dźwigni sprzęgła.

 

Kiedy siła obrotowa z tylnego koła jest przeniesiona ponownie do sprzęgła podczas zwalniania, ukośne krzywki umożliwiają uślizg tarczy dociskowej do pewnego momentu, co z kolei pozwala na absorpcję wstecznego momentu obrotowego tylnego koła przez sprzęgło, aby spowodować kontrolowane spowalnianie i zwiększony komfort jazdy.

 

Tempomat

Dzięki naturalnej pozycji jazdy, silnikowi o wysokim momencie obrotowym i wyrafinowanemu podwoziu nowy MT-10 jest w stanie pokonywać długie dystanse. Dodatkowym udogodnieniem jest łatwość montażu opcjonalnych akcesoriów Yamahy, takich jak np. wysoka przednia szyba czy sakwy boczne. Zrelaksowaną i przyjemną jazdę nowym MT-10 zapewni tempomat, który można aktywować na 4., 5. i 6. biegu w zakresie prędkości od 50 km/h do 180 km/h.

 

Przełącznik po lewej stronie kierownicy włącza i wyłącza tempomat, a po jego uruchomieniu elektroniczne sterowana przepustnica (YCC-T) utrzymuje wybraną prędkość motocykla niezależnie od tego, czy jedzie on pod górkę, w dół czy po płaskiej powierzchni. Prędkość może być zwiększana co 2 km/h poprzez wciśnięcie przycisku, a wszelkie ustawienia automatycznie się anulują po użyciu hamulców, sprzęgła lub przepustnicy. Przycisk „Resume” przywraca ostatnie ustawienia tempomatu.

 

Główne właściwości silnika MT-10

 • 4-cylindrowy, rzędowy silnik „CP4” w technologii Crossplane, pochodzący z YZF-R1
 • Dostosowany do zwiększonego momentu obrotowego w zakresie niskich i średnich prędkości
 • YCC-T (Elektroniczne Sterowanie Przepustnicą Yamaha)
 • D-MODE: wybór 3 trybów pracy
 • System Kontroli Trakcji (TCS) z 3 trybami do wyboru
 • Sprzęgło antyhoppingowe (A&S)
 • Tempomat dla 4., 5. i 6. biegu
 • Nowa konstrukcja układów dolotowego, wydechowego i paliwowego
 • Nowe, lekkie, wzmocnione tłoki
 • Nawęglane korbowody dzielone metodą łamania (FS)
 • Nowa konstrukcja wału korbowego o zoptymalizowanej masie
 • Nowy, tytanowy, centralizujący ciężar tłumik typu 4-2-1 z nową konstrukcją zaworu wylotowego
 • Współczynnik przełożenia wtórnego, dostosowany do charakteru silnika
 • Lekki system chłodzenia

 

PODWOZIE MT-10

Wyprostowana pozycja kierowcy

Naturalna i wyprostowana pozycja kierującego MT-10 została opracowana z myślą o wszystkich, którzy chcą czerpać pełną korzyść z wyjątkowych osiągów pochodzącego z YZF-R1 silnika, jednocześnie będąc w stanie przyjmować różne pozycje ciała, zależnie od sytuacji. Wzajemne położenie kierownicy, siedziska i podnóżków, a także kształt i pozycja pokrywy zbiornika paliwa i wykorzystanie szerokiej kierownicy zostały zaprojektowane tak, aby pozwalać kierowcy na utrzymanie przyczepności kolan i dobrego ułożenia niższych partii ciała podczas pokonywania zakrętów i przyspieszania, a dodatkowym wsparciem przy zwiększaniu prędkości jest wbudowany ogranicznik ruchu bioder.

 

Wysunięta do przodu, pochylona pozycja kierowcy została ustawiona pod nieco większym kątem niż w MT-09, zapewniając wygodę podczas jazdy z większą prędkością, podczas gdy szeroka, cofnięta i bardziej pionowa kierownica wraz z poziomym, obszernym siedziskiem kierowcy oferują naturalną i elastyczną pozycję, ułatwiającą sportową jazdę.

 

Agresywna stylistyka za sprawą przesuniętego do przodu środka ciężkości

Przednia owiewka z dwoma reflektorami, kompaktowe owiewki boczne i konstrukcja pokrywy obszernego zbiornika paliwa o mocnych, kanciastych krawędziach podkreślają wojowniczą sylwetkę MT-10 o przesuniętym do przodu środku ciężkości. Ten charakterystyczny wygląd rodziny MT został wzmocniony przez wykorzystanie wąskiej i lekkiej ramy tylnej i długiego wahacza, które kierują uwagę na muskularną, sportową przednią część MT-10 i sprawiają wrażenie dynamiki, która idealnie odzwierciedla charakter nowego motocykla.

 

Lekka, aluminiowa rama Deltabox

Podwozie MT-10 zostało opracowane na bazie tego, które znajduje się w nowej generacji YZF-R1, powszechnie uznanym za jeden z najbardziej wyrafinowanych i najlepiej prowadzących się motocykli klasy supersport na rynku.

 

Podczas gdy YZF-R1 jest motocyklem w pełni przynależącym do kategorii Supersport, MT-10 jest stworzony dla tych kierowców, którzy oczekują ekscytującego i wszechstronnego jednośladu o wysokich osiągach, który sprawdzi się w różnych sytuacjach. W celu poprawienia wygody w codziennym użytkowaniu, rama Deltabox w modelu MT posiada lepszą równowagę wytrzymałości/sztywności, która zapewnia wyjątkową zwrotność podczas prowadzenia i najlepszą w swej klasie kontrolę, a także precyzyjną reakcję. Konstrukcja nowej, stalowej ramy pomocniczej, oparta na wyśrodkowanej masie, zawiera wszelkie odpowiednie mocowania, mające za zadanie ułatwić montaż oryginalnych akcesoriów Yamaha.

 

Krótki, 1400 mm rozstaw osi i ulepszona geometria podwozia

Nowy MT-10 posiada wyjątkowo krótki, 1400 mm rozstaw osi, o całe 35 mm krótszy niż jego bezpośredni konkurent, który sprawia, że jest on najbardziej kompaktowym, jednolitrowym motocyklem typu Naked w swojej klasie. W połączeniu z długim, aluminiowym, skierowanym ku górze wahaczem, który jest wzorowany na elemencie z YZF- R1, oraz ulepszoną geometrią, przekłada się to na lekkie i naturalne prowadzenie oraz doskonałą stabilność podczas przyspieszania.

 

Zawieszenie rodem z YZF-R1

Zawieszenie MT-10 zostało opracowane na bazie cenionych systemów, wykorzystywanych w najnowszej generacji YZF-R1. Z przodu kartridżowy widelec KYB posiada 43 mm rury i oferuje 120 mm skok. Nowe ustawienia, opracowane specjalnie dla modelu MT-10 zapewniają płynne działanie podczas skoku początkowego w warunkach małego obciążenia, podczas gdy przy dużym obciążeniu przedni widelec oferuje precyzyjną reakcję i wyczucie przedniego koła dla lepszej kontroli.

 

Tył MT-10 wyposażono w skierowany ku górze wahacz w kształcie kratownicy, pochodzący od YZF-R1, który obraca się w pobliżu środka maszyny, nadając wyjątkową stabilność pionowego ułożenia maszyny. Ten wyjątkowo długi, zaawansowany technologicznie aluminiowy wahacz obsługuje tylny amortyzator KYB za pomocą systemu Monocross typu bottom-link, a ustawienia zawieszenia MT-10 są zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystać siły powstałe przy naprężeniu łańcucha w celu zoptymalizowania siły napędowej i przyczepności podczas przyśpieszania.

 

Tarcze hamulcowe o średnicy 320 mm oraz montowane radialnie zaciski czterotłokowe i ABS

MT-10 jest wyposażony w dwie, pływające tarcze przednie o średnicy 320 mm oraz montowane radialnie, 4-tłoczkowe przeciwstawne zaciski tłokowe o spiekanych klockach. Ta zaawansowana technologicznie konstrukcja jest jednym z najpotężniejszych i najbardziej wydajnych systemów zastosowanych w motocyklu typu Naked, zapewniając kierowcy MT-10 doskonałą kontrolę i wyjątkową siłę hamowania. Przedni układ hamulcowy klasy Supersport jest dopełniony 220 mm tylną tarczą z zaciskiem typu pin-slide, która zapewnia odpowiednie wyczucie i precyzyjną reakcję, podczas gdy system ABS jest zamontowany jako funkcja standardowa.

 

Wielofunkcyjny panel przyrządów z wyświetlaczem LCD

Jako uzupełnienie zaawansowanej specyfikacji MT-10, ten litrowy motocykl Naked o wysokich osiągach wyposażono w nowy, wielofunkcyjny panel przyrządów z wyświetlaczem LCD. Czytelny panel obejmuje takie funkcje, jak cyfrowy prędkościomierz, słupkowy wyświetlacz obrotów, wskaźnik paliwa, licznik przebytej drogi, wskaźnik załączonego biegu i inne. Wskaźnik odpowiedniego momentu zmiany biegu może być ustawiony według indywidualnych preferencji kierowcy, a obrazkowe kontrolki w przejrzysty sposób wyświetlają ostrzeżenia i funkcje, które aktualnie są w użyciu.

 

Przednia owiewka o agresywnej stylistyce z dwoma, LED-owymi reflektorami

Za sprawą kanciastych elementów i wlotów powietrza, wyrazista i ostra „twarz” MT-10 doskonale odzwierciedla jego charakter: lekki, zaawansowany technologicznie, wojowniczy, silny i… Nie tylko! Groźnie wyglądające dwa LED-owe reflektory są umieszczone pod kompaktową owiewką i szybką, a cały przód jest przymocowany bezpośrednio do ramy, podkreślając wrażenie zwrotności i lekkości.

 

Zarówno przód motocykla, jak i tylna rama zawierają wiele wyeksponowanych punktów mocowania, które świadczą o możliwościach customizacji, jakie oferuje MT-10, począwszy od montażu różnych szyb przednich, przez sakwy boczne po wiele, wiele innych.

 

Główne właściwości podwozia MT-10

 • Naturalna i wszechstronna, pochylona do przodu pozycja kierowcy
 • Szeroka i pionowo ustawiona, zwężana kierownica
 • Wojownicza konstrukcja nadwozia z przesuniętym do przodu środkiem ciężkości
 • Najkrótszy w swojej klasie, 1400 mm rozstaw osi oferujący lekkie i naturalne prowadzenie
 • Lekka, aluminiowa główna rama Deltabox o optymalnej równowadze wytrzymałości i sztywności
 • Pochodzące od YZF-R1, opracowane na potrzeby wyścigów zawieszenie o zienionych ustawieniach
 • Dwie przednie tarcze o średnicy 320 mm z montowanymi radialnie 4-tłoczkowymi zaciskami i systemem ABS
 • Pochylone do przodu, sportowe nadwozie rodem z rodziny MT
 • 17-litrowy zbiornik paliwa
 • Lekkie, 5-ramienne koła z aluminium
 • Specjalnie opracowane opony Bridgestone Battlax Hypersport
 • Gniazdo 12V DC na wyposażeniu standardowym, zasilające oryginalne, podgrzewane manetki Yamaha
 • Nowy, wielofunkcyjny panel przyrządów z wyświetlaczem LCD
 • QSS (Quick Shift System) system szybkiej zmiany biegów (dostępny opcjonalnie)
 • Potężne, agresywnie wyglądające dwa przednie reflektory LED-owe
 • LED-owe światła pozycyjne z nowymi soczewkami
 • LED-owe kierunkowskazy i podświetlenie tablicy rejestracyjnej

 

Oryginalne Akcesoria Yamaha do MT-10

Yamaha przygotowuje gamę akcesoriów do nowego MT-10, które pomogą kierowcom zwiększyć osiągi, funkcjonalność i dostosować styl pojazdu do ich własnych wymagań, upodobań i stylu życia. Szczegółowe informacje pojawią się wczesną wiosną 2016 roku.

Kolory MT-10

 • Night Fluo
 • Tech Black
 • Race Blu

Dostępność

 • Maj 2016 (do potwierdzenia)

Więcej o motocyklach Yamaha</a