Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, wydanie usuniętego z drogi pojazdu następuje dopiero po uregulowaniu przez właściciela opłaty za usunięcie i parkowanie. Trybunał Konstytucyjny zbadał ten przepis i orzekł, że ogranicza on prawo własności poprzez ograniczenie możliwości dysponowania własnym mieniem.

 

Zdaniem sędziego Piotra Tulei, którego cytuje Wirtualna Polska, wystarczającą i adekwatną karą za przewinienie jest w opisywanym przypadku samo odholowanie pojazdu i nałożony mandat. Ograniczanie swobody dysponowania mieniem jest nadużyciem.

 

Decyzja TK może być ciosem dla wielu samorządów, które nierzadko z procederu wywożenia pojazdów zrobiły sobie intratne źródło utrzymania. stawki ustalane za tę usługę mają się nijak do faktycznych kosztów, a firmy będące na usługach lokalnych władz dosłownie czyhają na źle zaparkowane pojazdy.

 

Wyrok TK oznacza, że dotychczasowe przepisy utracą ważność za dziewięć miesięcy.

 

Więcej w Porady, Prawo i Przepisy, Z Kraju
Zatrzymanie prawa jazdy niekonstytucyjne! RPO alarmuje

Automatyczne zatrzymywanie prawa jazdy na trzy miesiące łamie konstytucyjne prawa obywateli – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Skierował w tej sprawie...

Zamknij