Nieprzestrzeganie jazdy na suwak i korytarza życia? Czy to wykroczenie? Jaki mandat, grzywna i punkty karne? - Motogen.pl

Dziś, dnia 6 grudnia 2019 roku, na polskich drogach zaczęły obowiązywać przepisy jazdy na suwak oraz tworzenia korytarza życia. Ale co grozi za łamanie tych zasad?

O zasadach jazdy na suwak oraz tworzania korytarza życia pisaliśmy już nie raz. Nawet jeżeli nie czytaliście tego u nas, albo nie oglądaliście u nas filmu instruktarzowego, to na pewno jesteście rozsądnymi kierowcami i już wiecie o co chodzi – nie będziemy więc nadmiernie przynudzali i tylko w skrócie przypomnimy zasady. Z kolei informację o możliwych mandatach znajdziecie poniżej w tym artykule.

Polska nowelizacja prawa zbliżona jest do sprawdzonych od lat przepisów funkcjonujących w wielu krajach Europy. Jak o zmianach powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk:

„W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Także przepisy o jeździe na suwak są ważne dla bezpieczeństwa polskich kierowców. Pozwolą na łatwiejsze rozładowywanie zatorów i unikanie konfliktów w takich sytuacjach.”

Korytarz życia

Jego celem jest zapewnienie szybkiego dojazdu dla służb bezpieczeństwa. Jeżeli na drodze pojawia się zator lub korek, kierowcy powinni rozjechać się tak, aby umożliwić przejazd pomiędzy skrajnym lewym oraz prawymi pasami.

Jazda na suwak

Jeżeli na drodze wielopasmowej powstaje zator i pasy się kończą, kierowcy powinni dojechać do samego końca pasa, a następnie – w sposób naprzemienny i pojedynczy – połaczyć ruch w jeden pas.

Mandaty, grzywny i… punkty karne – co na to policja?

Nas zainteresowało pytanie, jakie kary grożą za niestosowanie się do nowego prawa. Z tym zagadnieniem skierowaliśmy się bezpośrednio do Radosława Kobrysia, inspektora Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Na wstępie dowiedzieliśmy się [z czym osobiście się zgadzam – Jędrzejak], że policja nie chce aby kary i mandaty były pierwszym, z czym jest kojarzona.

Dlatego wprowadzenie dwóch nowych, niezwykle ważnych przepisów traktowane będzie jak ewolucja, a nie jak rewolucja. Policja ma więc zamiar pouczać oraz edukować kierowców, zamiast od razu wyłapywać i nakładać mandaty. Funkcjonariusze będą najpierw informowali w jakim celu wprowadzone zostały zasady korytarza życia i jazdy na suwak

Świadczy o tym fakt, że złamanie tych dwóch przepisów nie zostało wpisane do taryfikatora mandatów. Oznacza to, że ewentualny mandat wypisywany będzie przez policjanta na zasadach ogólnych, w zależności od okoliczności – na mandacie nie zapisane będą punkty karne, a nałożonona zostanie grzywna w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnie niebezpiecznych przypadkach, sprawa może zostać skierowana do sądu

Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego wyraźnie podkreśla – najpierw edukacja! Zaznacza także, że wprowadzenie nowych przepisów w żadnym przypadku nie wykreśla zasady zachowania szczególnej ostrożności. Inspektor przypomina, że kierowcy powinni kierować się rozsądkiem, wzajemnym szacunkiem i względami bezpieczeństwa.

Istnieje możliwość, że w przyszłości  w taryfikatorze pojawią się punkty karne za nieprzestrzeganie „suwaka i korytarza” – premier zapowiedział w swoim expose poprawienie bezpieczeństwa na drogach.