Spis treści
Już wkrótce karę za popełnione wykroczenie np. mandat z fotoradaru poniesie właściciel pojazdu, nie kierowca. Czy to oznacza koniec bezkarności motocyklistów?
Od pierwszego czerwca 2021 wchodzi pakiet zmian w przepisach, mający na celu większą ochronę pieszych. Wśród zmian najważniejsza dotyczy obowiązku zwolnienia przed pasami i ustąpienie pieszemu wchodzącemu na przejście. Ale to nie wszystko.
Wraca temat odpowiedzialności właściciela za wykroczenie popełnione przez prowadzącego. To temat znacznie ułatwiający prace Inspekcji Transportu Drogowego, która ma problem ze ściągalnością mandatów. Oczywiście taka sytuacja znacząco zwiększy wpływy do budżetu z nieściągalnych dotąd mandatów.
Jak to ma działać?
Za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar, rejestrator przejazdu na czerwonym świetle czy poprzez bramki systemu odcinkowego pomiaru prędkości odpowiadać będzie właściciel pojazdu. Do niego z automatu kierowana będzie korespondencja, ale zamiast prośby o wskazanie kierującego będzie z karą administracyjną. Dlaczego kara administracyjna? Mandat musi dotyczyć konkretnego sprawcy. Jeśli właściciel wskaże kierującego w ciągu 21 dni, może uniknąć kary administracyjnej, a wówczas sprawca otrzyma mandat i stosowną ilość punktów karnych. W przypadku niewskazania sprawcy i utrzymania kary administracyjnej nie ma możliwości nałożenia punktów karnych na właściciela pojazdu.
Przewidujemy jednak, że wskazanie winnego będzie dużo bardziej przyjazne dla portfela niż przyjęcia kary administracyjnej.
Motocykliści mają problem?
Przepis, chociaż korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo na drogach, zlikwiduje anonimowość motocyklistów, zapewnianą przez kask i fakt, że odcinkowe pomiary prędkości robią zdjęcia z przodu pojazdu. Jeśli przepisy wejdą w życie, nie sądzimy, żeby dla ITD było problemem przestawienie głowic w systemie pomiarów prędkości i fotoradarów tak, aby objęły także tablice motocykli. Szef BRD Alvin Gadadhur ujawnił, że projekt wymienionej ustawy fotoradarowej jest już gotowy. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, przepis powinien wejść w życie w połowie roku…
Zostaw odpowiedź