[Jak tworzy się korytarz życia] Kampania edukacyjna - Motogen.pl

W dniu 5.XI prezydent podpisał ustawę nakazującą kierowcom utworzenie korytarza życia w przypadku przejazdu pojazdu uprzywilejowanego mającego włączone sygnały świetlne i dźwiękowe. Przepisy zaczną obowiązywać 21 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw co oznacza, że najprawdopodobniej wejdzie w życie jeszcze w 2020 roku.

Tymczasem Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęła kampanię edukującą kierowców w jaki sposób tworzyć korytarz życia oraz uświadamiającą jak dużo w przypadku ratowania życia kluczową wartością jest czas, a więc sprawność tworzenia korytarza życia przez uczestników ruchu.

W jaki sposób utworzyć korytarz życia informowaliśmy już w połowie października tymczasem zobaczcie wideo z kampanii.

Przypominamy, że w przypadku drogi mającej dwa pasy ruchu pojazdy z lewej strony muszą zjechać do lewej krawędzi, pojazdy z prawej do prawej krawędzi – wówczas korytarz życia powstanie pomiędzy pasami. W przypadku drogi trzypasmowej kierowcy z lewej muszą zjechać do skrajnej części lewego pasa, pojazdy z prawego pasa zjeżdżają do prawej a ze środkowego także maksymalnie w prawą stronę – korytarz życia powstanie pomiędzy lewym a środkowym pasem. W praktyce wszystko wydaje się prostsze niż w teorii, zresztą obejrzyjcie powyższy film.

Pamiętajmy, że od szybkości naszego działania zależy cudze życie!