KTM RC 8C 2021 - szokująca, limitowana wyścigówka o mocy 128 KM [opis, dane techniczne, foto, video] - Motogen.pl

KTM RC 8C jest limitowany do 100 sztuk, waży 140 kg i ma 128 KM. Wygląda na to, że uczestniczymy w rozwoju nowej ery klasy supersport, ery silników dwucylindrowych.

Pewnie jeszcze długo będziemy tęsknili za popularnością sportowych, rzędowych 600-tek, ale kto nie idzie do przodu, ten się cofa. No i zgodnie z tą zasadą, KTM wypuścił właśnie skrajnie sportowy, lekki motocykl o pojemności 890 ccm, o mocy 128 KM, z dwucylindrowym silnikem rzędowym!

Czym jest KTM RC 8C?

Jest to maszyna skrajnie torowa, bez homologacji drogowej. Wywodzi się z Duke’a 890 R, ale im więcej zagłębiania się w detale, tym więcej różnic. W opracowaniu konstrukcji pomagał Kramer. Produkcja limitowana jest do 100 sztuk.

RC 8C jest maszyną prototypową, czyli zbudowaną z myślą o jednym celu (jazda torowa), bez odpowiednika drogowego. Jest lekki, z torową ramą i wyczynowymi komponentami, fabrycznie gotowy do ekstremalnego zastosowania, pozwalający właścicielowi na posiadanie czegoś, co jest bardzo blisko motocykli fabrycznych, wyścigowych.

A jednak posiada silnik LC8c znany z KTMa 890 Duke R, dzięki czemu właściciel nie musi posiadać zespołu wyścigowych mechaników w swoim garażu, aby ten motocykl utrzymać.

Przy okazji RC 8C jest kolejnym modelem świadczącym o tym, że uczestniczymy w rozwoju nowej ery klasy supersport, ery silników dwucylindrowych.

KTM RC 8C 2021 w najważniejszych podpunktach:

// Produkcja limitowana do 100 sztuk na cały świat;
// Składany ręcznie do użytku na torze;
// 128 KM, 140 kg na sucho, korzystny stosunek moc/masa;
// Dedykowany wydech wyścigowy Akrapovic z tytanowym tłumikiem;
// Dedykowana puszka air box z wyścigowym filtrem powietrza;
// Specjalnie zaprojektowana rama kratownicowa ze stali 25CrMo4;
// Widelec i amortyzator WP Apex Pro;
// Wyścigowy układ hamulcowy Brembo;
// Ultra-lekkie koła aluminiowe Dymag.

Rama

KTM RC 8C budowany jest ręcznie. Rama – w przeciwieństwie do aluminiowych konkurentów – to konstrukcja ze stali. Kratownicowa, ze stali chromowo-molibdenowej 25CrMo4. KTM jednak udowodnił (zwycięstwem w MotoGP na przykład), że takie konstrukcje też są szybkie. Kąt główki jest regulowany. Tylna rama pomocnicza to jednocześnie zbiornik paliwa, jak to bywa w prototypach MotoGP.

Owiewki to GRP (tworzywo sztuczne z włóknami szklanymi) wzmacniane kevlarem i karbonem. Osłona w miejscu zbiornika paliwa oraz owiewki są na szybkozłączkach.

Silnik

Jednostka LC8c znana z Duke 890 R i szanowana za elastyczność połączoną z mocą. Ma dwa cylindry w rzędzie, rozrząd DOHC, 8 zaworów oraz 889 ccm pojemności.

Na potrzeby modelu RC 8C, silnik dostał odpowiednie oprogramowanie i mapowanie. KTM podkreśla potężny moment obrotowy. Otrzymujemy 101 Nm wraz z mocą 128 KM. Wydech to wyścigowy Akrapovic z tytanowym tłumikiem.

Zawieszenie

Także składane ręcznie i to w tym samym oddziale firmy, gdzie składane są elementy zawieszenia KTM Factory Racing do RC16 z MotoGP.

Widelec to WP Apex Pro 7543 z zamkniętymi kartridżami, lekki, z niskimi oporami tarcia. Posiada pełną możliwość ustawień, wraz z płynnym ustawieniem tłumienia.

O tylne koło dba amortyzator WP Apex Pro 7746 z pełnymi ustawieniami, wliczając kompresję szybką i wolną.

RC 8C trafia do właściciela na lekkich, kutych, aluminiowych felgach Dymag z oponami Pirelli SC1.

Hamulce

Jest tu bardzo poważnie. Z przodu pracują wyścigowe zaciski Brembo Stylema na tarczach 290 mm, w pełni pływających, aluminiowych, z tytanowymi śrubami. Lekkie tarcze wraz z lekkimi kołami oznaczają, że motocykl będzie zmieniał kierunki jak zły.

Z tyłu mamy dwutłoczkowy zacisk Brembo, na tarczy 230 mm, która jest w pełni pływająca i zamontowana bezpośrednio na piaście.

Warto skupić się na radialnej pompie przedniego hamulca: Brembo 19RSC Corsa Corta. Pochodzi z wyścigów (znowu MotoGP), ma trzy tryby pracy (responsywności), pozwala ustawić położenie „punktu rozpoczęcia hamowania”.

Zegary, elektronika, telemetria

W miejscu zegarów znajduje się ekran TFT 5„, a wszystkim zarządza komputer AIM MXS 1.2 RACE wraz z GPSem i pełną telemetrią. Dane mogą być później analizowane w AIM Race Studio.

W informacji od KTMa nie ma słowa o ABSie, bo i po co on na tor. Nie ma też słowa o kontroli trakcji. Czy ta jest potrzebna na torze? Jeżeli RC 8C trafi do profesjonalisty, to nie. A jeżeli będzie nim jeździł bardziej początkujący, to prawdopodobnie przyczepności zapewnianej takim podwoziem, nie uda się zerwać za pomocą 128 KM.

Galeria zdjęć KTM RC 8C 2021:

Pakiet dodatkowy, z track-dayem i Danim Pedrosą

Spośród 100 limitowanych sztuk, 25 osób może wybrać dodatkowy pakiet „Race”. Dzięki niemu można wziąć udział w track dayu na torze Jerez, wraz z zespołem Red Bull KTM Factory Racing. Wraz ze szczęśliwcami pojeżdżą (i udzielą wskazówki) Dani Pedrosa oraz Mika Kallio. To nie wszystko, bo:

W pakiecie Race są:
// Dodatkowy zestaw felg Dymag;
// Dodatkowy zestaw przednich i tylnych tarcz hamulcowych;
// Przedni i tylny stojak;
// Koce grzewcze;
// Dywanik KTM Race.

Kramer? Kolejne modele?

KTM RC 8C rozwinięty został we współpracy z amerykańskim Krämer Motorcycles, doświadczonym warsztatem odpowiedzialnym za budowanie motocykli wyścigowych. U nich można kupić już podobne modele, choć z pewnością nie identyczne. Być może jest to też szansa, że powstanie więcej wyścigowych KTMów dla każdego.

Ile kosztuje KTM RC 8C?

Już wiecie, że motocykl jest limitowany do 100 sztuk. Cena nie została oficjalnie podana, ale mówi się o ok. 165 tys. zł bez podatku, nie wliczając dodatkowych pakietów.

Motocykle dostępne są w przedsprzedaży (która ruszyła 22.07 o 16:00), a wszystkie sztuki sprzedały się na pniu.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany