Kask szczękowy czy integralny - który lepszy?

Kask szczękowy czy integralny – to pytanie zadaje sobie niemal każdy początkujący motocyklista. W tym artykule odpowiemy na odwieczny problem: jaki kask – integralny czy szczękowy wybrać.

Dziś początkujący motocyklista stoi przed nie lada wyzwaniem – liczba możliwych konfiguracji odzieży i kasku jest ogromna, czasem może wydawać się niemal nieograniczona. Jednym z podstawowych problemów jest wybór kasku – wielu z nas na początku motocyklowej przygody zastanawia się co wybrać – kask integralny czy szczękowy?

Kask szczękowy a integralny

Choć oba kaski wykonane są z niemal identycznych materiałów, a zasada działania każdego z nich jest podobna, dość mocno różnią się od siebie konstrukcją. Kask integralny ma zwartą konstrukcję, do minimum ograniczono tutaj liczbę ruchomych elementów. Przez to jest zwykle znacznie sztywniejszy niż kask szczękowy.

Z drugiej strony kask integralny ma jednak swoje wady. Po pierwsze zakłada się go znacznie trudniej niż kask szczękowy, szczególnie jeśli jesteś początkującym motocyklistą. Po drugie – ze względu na brak możliwości odsłonięcia twarzy, kask integralny będziesz musiał częściej zdejmować, w innym przypadku rozmówca może nie zrozumieć twoich słów.

To bywa mocno uciążliwe szczególnie w podróży, kiedy trzeba spytać o drogę, pokonać przejście graniczne, albo kupić coś na przydrożnym straganie. To sprawia, że wśród motocyklowych podróżników kask integralny jest rzadziej wybierany niż kask szczękowy. Podsumowując – pojedynek kask szczękowy a kask integralny w turystyce, zdecydowanie przegrywa integral.

Trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnym aspekcie. Kask integralny, dzięki wyższej sztywności, uważany jest za bezpieczniejszy niż szczękowy. Największe obawy budzi tutaj otwierana szczęka, która, przynajmniej teoretycznie, może odczepić się podczas uderzenia. Kolejnym problemem jest fakt, że szczękowce są znacznie cięższe niż integrale.

Z tego powodu kaski szczękowe nie występują w profesjonalnym motorsporcie, a i w tym amatorskim są rzadkością. I tutaj pojedynek kask integralny a szczękowy wygrywa integral i to niezależnie, czy jest to męski, czy damski kask motocyklowy.

Jaki kask lepszy – szczękowy czy integralny?

Kask szczękowy to stosunkowo świeży wynalazek. Powstał dla zapewnienia wygody, szczególnie w podróży, ale kosztem pewnego stopnia bezpieczeństwa. Nie oznacza to bynajmniej, że kaski szczękowe są niebezpieczne, co potwierdzają wyniki testów homologacyjnych ECE R22.05 i ECE R22.06, Sharp, czy Snell.

Rzecz w tym, że szczękowce zaprojektowano do mniej ekstremalnych niż sport aktywności. Prawdopodobieństwo poważnego wypadku w motocyklowej turystyce jest znacznie niższe niż w sporcie, dlatego twórcy kasków szczękowych skupiają swoją uwagę bardziej na komforcie, w kwestii bezpieczeństwa pozostawiając tylko to, co niezbędne.

Absolutna większość kasków szczękowych ma bogate wyposażenie, przydatne w turystyce – blendę przeciwsłoneczną, pinlock, wycięcia w wypełnieniu EPS pod słuchawki interkomu, awaryjnie wypinane wkładki policzkowe, czasem zdarzy się kask z bluetooth. Wszystko to sprawia, że ich masa jest zwykle wyższa niż kasków integralnych, ale w turystyce nie ma to tak dużego znaczenia jak w sporcie.

Kaski integralne natomiast mogą występować w wersji turystycznej, gdzie również znajdziemy kask z blendą czy miejsce na interkom, ale głównie pomyślane są do aktywności sportowych, stąd wiele modeli pozbawionych jest w ogóle dodatków, takich jak blenda, czy pinlock. Zamiast tego producenci oferują wymienne kolorowe i przyciemniane wizjery.

Szczękowy czy integralny – co wybrać?

A zatem – rozważając jaki kask: szczękowy czy integralny wybrać, musisz wziąć pod uwagę w jaki sposób będziesz korzystać ze swojego motocykla. Jeśli najbardziej kręci cię turystyka i dalekie trasy, kask szczękowy będzie lepszym wyborem. Jeśli zaś planujesz głównie korzystać z uroków toru i jeździć po mieście, lepiej będzie zdecydować się na kask integralny.

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jaki kask kupić – szczękowy czy integralny nie da się udzielić, ponieważ zależy to od sposobu w jaki będziesz go wykorzystywać.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany