MINISTER ZAPOWIADA: REJESTRACJA POJAZDU PRZEZ INTERNET I JAZDA BEZ PRAWKA - Motogen.pl

Prawo jazdy trafi do aplikacji na smartfonie, a pojazdy niebawem będzie można rejestrować przez internet.

Premier w swoim exposé zapowiedział odmiejscowienie urzędów. No i rzeczywiście – dowód osobisty od dawna wyrobić można w dowolnym urzędzie, tak samo jak z otrzymaniem odpisów aktów stanu cywilnego. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział kolejne udogodnienia.

Wirtualny urząd

Minister zapowiada, że w planach jest przeniesienie załatwiania spraw urzędowych do internetu. Nie trzeba będzie odwiedzać urzędu dla danej lokalizacji, a wystarczy wejść na stronę internetową, aby załatwić dany typ sprawy. Marek Zagórski chce, aby przy tym całkowita „obsługa procesów życiowych” stała się znacznie prostsza i bardziej intuicyjna. 

W rozmowie z rp.pl wyjaśnia: „Prosty przykład: kiedy rodzi się dziecko, najpierw zgłaszamy jego narodziny, dostajemy dla niego PESEL… Możemy to zrobić przez internet. Nic nie stoi na przeszkodzie, by równocześnie zawnioskować o rzeczone już 500 plus, np. poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadracika. Na tej samej zasadzie można by dokonać zapisu do żłobka, przedszkola itd… To właśnie mam na myśli, gdy mówię o obsłudze procesów życiowych”.

Na pierwszy ogień idą procesy związane z pojazdami.

Jazda bez prawa jazdy

Minister Zagórski zapytany został, kiedy zniesiony zostanie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy – analogicznie jak z dowodem rejestracyjnym od 1 października 2018 r. Zapowiedział, że prawko będzie można zostawić w domu, a policja weryfikowała będzie uprawnienia internetowo. Obywatel z kolei będzie miał wgląd przez aplikację mObywatel. Prawo jazdy w telefonie jest coraz bliżej:

„Ja już je widziałem. Mogę powiedzieć, że będzie fajnym rozwiązaniem. Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak. Teraz sankcja wynosi 50 zł. Minister infrastruktury zgodził się już na jej zniesienie, ale nie udało nam się przyjąć nowelizacji odpowiednich przepisów przed wyborami. Mam więc nadzieję, że rezygnacja z konieczności wożenia prawa jazdy zostanie uchwalona niebawem – myślę, że w pierwszym kwartale nowego roku.

Rejestracja pojazdu przez internet

Aktualnie aby zarejestrować pojazd lub zgłosić jego zbycie, należy udać się do odpowiedniego urzędu. Niektóre wydziały komunikacji przyjmują wnioski przysłane drogą elektroniczą z podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Minister w rozmowie z rp.pl zapowiada jednak, że nastąpi zmiana systemowa, a prace już trwają:

„[Pracujemy] nad możliwością rejestracji pojazdu przez internet. Teraz nie ma takiej możliwości. W pierwszej kolejności rejestracji online będzie mógł dokonać dealer. Chcemy też umożliwić online zgłoszenie zbycia auta. Warto już o tym pamiętać. Choćby dlatego, by nie dziwić się, że przychodzą do nas zagraniczne mandaty nowego właściciela.”

Kiedy przyjdzie zmiana? Tego nie wiadomo, ale skoro prace już trwają, to mamy nadzieję, że niebawem. Trzymamy także kciuki, aby „przy okazji” sprecyzowane zostały zapisy związane z karą 1000 zł za nieprzerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni.