Unikatowy Harley-Davidson Strap Tank z 1908 roku sprzedany za 850 000 dolarów! [film i zdjęcia] - Motogen.pl

Strap Tank był najważniejszym produkcyjnym modelem Harley-Davidsona. Egzemplarzy w tak świetnym stanie jest niezwykle mało… Jeden znalazł właśnie nowego właściciela!

źródło: dom aukcyjny Mecum

Kilka dni temu na aukcji Mecum w Las Vegas sprzedano kilka wyjątkowych motocykl. Jeden z nich wychodzi przed szereg: był to legendarny Harley-Davidson Strap Tank z 1908 roku, w fantastycznym stanie, który osiągnął zawrotną cenę 850 000 dolarów (plus opłaty dodatkowe).

Strap Tank: pierwszy motocykl z fabryki Harley-Davidson

Model Strap Tank jest prawdopodobnie najważniejszym motocyklem w historii marki Harley-Davidson. W roku 1906, na pięć lat po rozpoczęciu współpracy, panowie William S. Harley oraz Arthur Davidson, postawili fabrykę w Milwaukee (USA, stan Wisconsin), która do dziś stanowi siedzibę marki Harley-Davidson. Pierwszym modelem, który wyjechały z fabryki, a który sprawił że marka H-D stała się szanowana i rozpoznawalna, był właśnie Strap Tank. W roku 1908 wybudowano 450 egzemplarzy – uważa się, że do dziś przetrwało mniej niż tuzin, a jeszcze mniej jest w tak świetnym stanie, jak poniższy…

Jak zaznacza dom aukcyjny Mecum:
„Ten Strap Tank jest jednym z najstarszych zachowanych egzemplarzy. (…) To pierwszy model tej rasy i najwcześniejszy model Harley-Davidson jaki można odnaleźć, ponieważ poprzedzające go prototypy już dawno przeminęły.”

Odrestaurowany Harley-Davidson Strap Tank z 1908 – zdjęcia:

Niesamowita historia tego egzemplarza HD Strap Tank

Ten konkretny egzemplarz HD Strap Tank został odkryty przed Davida Uihleina w 1941 roku. Motocykl był w stanie kompletnym, a udało się go znaleźć w szopie oddalonej zaledwie o około 110 kilometrów od Milwaukee, wciąż na terenie stanu Wisconsin. Kolejne 66 lat motocykl spędził w swoim domowym stanie, w rękach Uihleina.

Strap Tank został poddany renowacji u profesjonalisty (Paul Freehill z Fort Wayne w Indianie) i aktualnie jest w fenomenalnym stanie. Ciężko znaleźć egzemplarz Harley-Davidsona Strap Tank z 1908 roku, który byłby tak bliski oryginałowi. W tym konkretnym przypadku, oryginalne elementy są dołączone do motocykla: zbiornik, koła, pas napędowy silnika, osłona siodła oraz rękaw tłumika.

Jak przebiegała aukcja? Czy to najdroższy sprzedany motocykl?

Nagranie z przebiegu aukcji można znaleźć poniżej. Jak tylko zaczęło się podbijanie, cena szybko wyskoczyła z poziomu 300 tysięcy dolarów, do 700-800 tysięcy dolarów. Jednak wtedy kwota wciąż nie spełniała wymogu ceny minimalnej. Gdy poziom licytacji osiągnął poziom 850 000 dolarów, właściciel zdjął cenę minimalną – właśnie ta kwota okazała się być ostateczną i zwycięską!

Harley-Davidson Strap Tank z 1908 roku sprzedał się za 850 000 dolarów. Po opłaceniu opłat dodatkowych było to łącznie 935 000 dolarów, czyli ponad 4 000 000 złotych! Jak zaznaczył komentator z Mecum, był to najdroższy motocykl sprzedany w historii domu aukcyjnego Mecum z Las Vegas.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany