Fiat i Yamaha razem na torze! - Motogen.pl

Rusza nowy, motocyklowy puchar markowy

Piekielnie szybkie motocykle, ogromne emocje i wyjątkowo cenne nagrody czekają na czterdziestu szczęśliwców, którzy zdecydują się na udział w 'Fiat Yamaha Cup’ – niecodziennym przedsięwzięciu powołanym do życia przez Fiat Auto Poland i importera marki Yamaha – Mitsui Motor Polska.

Fiat Yamaha Cup to czterdziestu spragnionych zwycięstw zawodników, tyle samo super-szybkich motocykli, cztery pełne emocji weekendy oraz sześć zaciętych wyścigów rozgrywanych na torze 'Poznań’.

Rywalizacja przebiegać będzie równocześnie w dwóch kategoriach, w których zawodnicy wystartują odpowiednio na motocyklach Yamaha YZF-R1 i R6, zaś ich zmagania będą dodatkową atrakcją dla kibiców przybyłych na tor 'Poznań’ z okazji Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski.

Na jedynej R-jedynie

Puchar kierowany jest do młodych, ambitnych motocyklistów którzy nie muszą mieć na swoim koncie doświadczeń z torów wyścigowych. Ci bardziej obyci z prędkościami dochodzącymi do trzystu kilometrów na godzinę i bezpośrednią walką na krętym torze w Poznaniu, swoich sił spróbować mogą dosiadając jednego z dwudziestu egzemplarzy Yamahy YZF-R1, znanej na całym świecie jako symbol super szybkiego motocykla sportowego. Przy 177 kilogramach wagi i 189 koniach mechanicznych wyciśniętych z liczącej 998 cm3 jednostki napędowej (dla porównania Ferrari F430 może pochwalić się 490 KM przy 1450 kg) popularna 'R Jedynka’ gwarantuje spektakularny festiwal prędkości i adrenaliny, szczególnie w takiej ilości!

R6 też daje rade

Mniej doświadczeni i młodsi adepci sztuki wyścigowej do wyboru mają dwadzieścia sztuk modelu Yamaha YZF-R6, który do dyspozycji daje 127 koni mechanicznych ukrytych w ważącej 162 kilogramy konstrukcji, napędzanej silnikiem o pojemności 599cm3. Słynna 'R Szóstka’ to synonim drogowej maszyny przeznaczonej do ekstremalnej jazdy po torach wyścigowych. Niepokonany w swojej kategorii w Mistrzostwach Polski, model ten dowiózł organizatora i patrona pucharu Andrzeja Pawelca do czterech tytułów mistrza kraju klasy Supersport 600 w latach 2000-2003.

To właśnie Pawelec, sześciokrotny Motocyklowy Mistrz Polski i żywa legenda krajowych wyścigów, powołał do życia Puchar Yamaha R1 w roku 2006, zaś ogromny sukces skłonił organizatora i wszystkich współtwórców do kontynuowania 'zabawy’.

Prezentowany polskim dziennikarzom w dniach 10-11 kwietnia nowy Fiat Bravo został wybrany oficjalnym samochodem Fiat Yamaha Cup 2007 i będzie towarzyszył zawodnikom Pucharu jako tzw. 'safety car’ podczas wszystkich rund Fiat Yamaha Cup 2007.

Umowa pomiędzy Yamaha Motor Co. Ltd i Fiat Automobiles S.p.A., na mocy której fabryczny zespół japońskiego producenta motocykli pod nazwą Fiat Yamaha Team wystartował w prestiżowych Mistrzostwach Świata klasy MotoGP, była oczywistym początkiem współpracy Mitsui Motor Polska i Fiat Auto Poland.

Podczas gdy legendarny Włoch Valentino Rossi (prowadzący w klasyfikacji generalnej po zwycięstwie w Grand Prix Hiszpanii w marcu) razem z Amerykaninem Colinem Edwardsem (trzeci we wspomnianym wyścigu, czwarty w 'generalce’) walczą o odzyskanie tytułu Mistrza Świata w kategorii uznawanej za motocyklowy odpowiednik wyścigów Formuły 1, czterdziestu ambitnych zawodników stanie w szranki na torze 'Poznań’ pod banderą tych dwóch producentów.

Nie tylko jazda

Jednak Fiat Yamaha Cup to nie tylko zacięta walka na torze. Ten organizowany na niespotykaną dotąd w Polsce skalę puchar to także zlokalizowane na terenie toru wyścigowe miasteczko o powierzchni 2500 m2, na którym zbudowana zostanie hala namiotowa z podłogą, oświetleniem i nagłośnieniem, a także część cateringowa i wieczorne zabawy w rytm granej przez DJ’a muzyki.

Poza dobrą zabawą na uczestników obu kategorii Fiat Yamaha Cup czekają także cenne nagrody. Na zwycięzców flagowe motocykle marki Yamaha FZ6 Fazer, zaś na zdobywców drugich miejsc super quady Yamaha YFM 350R. Szczęśliwcy, którzy załapią się do pierwszej trójki w klasyfikacji generalnej odjadą do domów skuterami Yamaha Aerox Race Replica. Tak samym modelem po paddockach torów wyścigowych całego świata poruszał się będzie w tym roku sam Valentino Rossi. Kto wie, może któryś z uczestników Fiat Yamaha Cup pójdzie w ślady wielkiego mistrza Grand Prix i udział do Pucharze doprowadzi go aż do Mistrzostw Świata!

Cztery weekendy Fiat Yamaha Cup to aż sześć wyścigów. Z ramach Pucharu odbędą się bowiem dwie podwójne rundy: w czerwcu i we wrześniu. Kalendarz FYC 2007 wygląda następująco:

1. Tor Poznań: 12-13 maja
2. Tor Poznań: 2-3 czerwca (dwa wyścigi)
3. Tor Poznań: 11-12 sierpnia
4. Tor Poznań: 8-9 września (dwa wyścigi)

Andrzej Pawelec:

’Cieszę się bardzo, że Fiat Yamaha Cup rozrasta się w tym roku do tak niespotykanej skali, tym bardziej, że naszym partnerem jest renomowana firma Fiat Auto Poland. Yamaha i Fiat podjęły się w tym roku wspólnego promowania motoryzacji i sportów motorowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Takiej współpracy jeszcze nie było dlatego liczę, że wspólnie pokażemy Polakom tą ekscytującą i pasjonującą stronę motocyklizmu jaką są wyścigi. Na torze zobaczymy w tym roku wielu zawodników znanych z ubiegłorocznej edycji pucharu R1 jednak tym razem będą oni musieli stoczyć zaciętą walkę z młodymi debiutantami. Cały czas jest jeszcze kilka wolnych miejsc, dlatego jeśli chcesz wziąć udział we Fiat Yamaha Cup, zgłoś się do nas! Ze swojej strony zrobię wszystko aby pomóc każdemu z uczestników w poprawie umiejętności jazdy po torze i postaram się przekazać swoje wyścigowe doświadczenia.’


Start Pucharu Fiat Yamaha Cup czynnie wspierają firmy: Yamaha, Fiat oraz Wólczanka.

www.fiat.pl
www.yamaha-motor.pl
www.wolczanka.com.pl

Więcej o motocyklach Yamaha