Dzień motocyklisty na torze wyścigowym Poznań – treningi doskonalenia jazdy Artura Wajdy i Jacka Molika - Motogen.pl

Ta zacna impreza została zorganizowana na potrzeby amatorów, którzy mają chęć pojeździć szybko w bezpiecznych warunkach, ale jednocześnie chcą się dowiedzieć, jak jechać jeszcze szybciej, jeszcze bezpieczniej i co w motocyklu siedzi.
 

Frekwencja zaskoczyła nawet samych organizatorów. Jacek Molik podczas pierwszego spotkania mówił, że spodziewa się 20, maksymalnie 30 uczestników. Okazało się, że zgłosiło się ponad 60 ochotników! Ale zacznijmy od początku.
 

Jacek Molik wraz z Arturem Wajdą (obaj Panowie posiadają duże doświadczenie w jeździe na torze) postanowili zorganizować pewien rodzaj kursów dla amatorów, ale na trochę innych zasadach, niż popularne treningi, które organizują Jacek Grandys czy Andrzej Pawelec. Dzień Motocyklisty to, oprócz samej jazdy, dokładne i szczegółowe przedstawienie zasad obowiązujących na torze, flag sygnalizacyjnych oraz sposobu poruszania się motocyklem po tego typu obiekcie. Pozornie szeroki zakres wiedzy teoretycznej daje pojęcie ludziom bez doświadczenia, czego mogą się spodziewać podczas jazdy. Dochodzi do tego jeszcze poruszanie kwestii samego przygotowania motocykla do jazdy po torze, gdyż, jak się okazało, nie wszyscy uczestnicy wiedzieli lub przykładali wagę do takich rzeczy, jak: ciśnienie, stan ogumienia czy zestawu napędowego. Zajęcia praktyczne to jazda w grupach pod opieką instruktorów, pokazujących poprawny tor jazdy, punkty hamowania czy sposób wykorzystania szerokości toru przy pokonywaniu zakrętów, a nawet jeździe po prostej. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, w zależności od posiadanych umiejętności i tego, na ile pewnie czuli się podczas jazdy. Wszystko to dało wymierny efekt – zabrakło poważnych gleb i jedynie nieliczni zwiedzili żwirek w strefach bezpieczeństwa, wracając w całości na tor.
 

Po dwóch edycjach imprezy organizatorzy zaczynają poważnie myśleć o wprowadzeniu kolejnych elementów, które uatrakcyjnią spotkania, np. chronometraż (pomiar czasów okrążeń) czy też wydłużenie czasu trwania imprezy do dwóch dni. To wszystko dzięki sugestiom głodnych wiedzy i wrażeń uczestników. Ci bowiem przy okazji popołudniowych, wolnych treningów mogli podpatrywać, jak jeżdżą na torze zawodnicy WMMP i Pucharu Polski, ponieważ Dzień Motocyklisty łączy się płynnie z wolnymi, środowymi treningami, cieszącymi się sporą popularnością.
 

Następne spotkanie z Arturem Wajdą i Jackiem Molikiem już 12 sierpnia br. Przygotujcie się na kolejną porcję wykładów, jazdy, napoje energetyczne i dobrą zabawę. Więcej informacji na stronie www.aw.poznan.pl