Największy problem mają mieszkańcy Warszawy. Jak podaje Super Express, na Mokotowie miesięczna opłata za garaż wzrosła w niektórych przypadkach ze 131 zł do 700 zł. Mieszkańcy są zbulwersowani – wielu z nich zapowiada odwołania od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Ale Warszawa to nie jedyne miasto, w którym władze drastycznie podniosły opłaty. Podobna sytuacja ma miejsce w Krakowie, Lublinie czy Poznaniu. Dlaczego samorządy podnoszą te opłaty właśnie teraz i to tak drastycznie?
Wszystko przez nowe przepisy, które od 1 stycznia 2019 roku likwidują użytkowanie wieczyste, zamieniając je we własność. Dotychczasowi użytkownicy zostaną obciążeni tak zwaną opłatą przekształceniową, rozłożoną na 20 rocznych rat równych ostatniej opłacie za użytkowanie wieczyste. Samorządy znalazły w tym przepisie sposób na łatwe zwiększenie zysków.
Władze miast tłumaczą się, że podwyżki nie mają nic wspólnego z nowymi przepisami. Jak twierdzi w rozmowie z Faktem Marta Witkowicz, dyrektor wydziału skarbu miasta w Krakowie, wysokość podwyżek bierze się stąd, że miasto nie aktualizowało stawek za wynajem od kilkunastu lat.
Od decyzji o podwyżce opłaty za użytkowanie wieczyste można odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie do 30 dni.