Dominacja Rosjan, Knapp w Grand Prix, czyli Ice Racing w Sanoku 2011 - Motogen.pl

W miniony weekend na sanockim torze „Błonie” już po raz piąty odbyło się święto ice speedwaya. Rosnąca z roku na rok forma Grzegorza Knappa oraz obecność najlepszych zawodników z Rosji sprawiła, że zmagania były bardzo zacięte. Wiele radości polskim fanom sprawiła postawa naszego najlepszego reprezentanta, który awansował do cyklu Grand Prix.

 

Runda Kwalifikacyjna do Indywidualnych Mistrzostw Świata

Stawką eliminacji było pięć pozycji premiowanych awansem do cyklu Grand Prix. Polska otrzymała miejsca dla dwóch zawodników, na które nominowano Grzegorza Knappa i Mirosława Daniszewskiego. Od początku pierwsze skrzypce w turnieju odgrywali Rosjanie. To oni nadawali ton walce. Po dobrych startach obejmowali prowadzenie, którego nie oddawali już do końca swoich wyścigów. Jedynie w biegu ze Szwedem Stefanem Svenssonem Krasnikov, po słabszym wyjściu spod taśmy, dopiero na dystansie wyprzedził rywala. To właśnie Svensson, obok doskonałych Rosjan, należał do najlepszych zawodników piątkowej eliminacji. W tegorocznym sezonie prezentuje on wysoką formę i wobec słabszej dyspozycji etatowego reprezentanta Szwecji Pera Olofa Sereniusa jest najlepszym jeźdźcem kraju Trzech Koron.

 

Zebranych na trybunach kibiców najbardziej jednak interesował występ naszych reprezentantów. Grzegorz Knapp rozpoczął rywalizację w czwartym wyścigu dnia, w którym wywalczył drugą lokatę, ustępując Iwanovowi. Drugi swój wyścig Polak w dobrym stylu wygrał, pokonując bardziej doświadczonych rywali: Svena Holsteina z Holandii i Szweda Tommego Flyktmana. W trzeciej serii nasz zawodnik stoczył niesamowicie zacięty pojedynek z Antoninem Klatovskym. Przez cały dystans jak cień pomykał za Czechem i kiedy zamierzał przypuścić decydujący atak, Klatovskyemu zdefektował motocykl. Po trzech seriach Knapp miał więc na koncie osiem „oczek”. W czwartej serii trafił na Mistrza Świata Krasnikova i znajdującego się obecnie w wysokiej formie Rosjanina Igora Kononova. Zawodnicy ze wschodu rozstrzygnęli ten pojedynek na swoją korzyść, ale Grzegorz przyjechał na metę jako trzeci, zostawiając w pokonanym polu Floriana Fursta. W ostatnim swoim starcie Knapp uległ, co prawda, Svenssonowi, ale na mecie był drugi i zdobył 2 punkty. Łącznie więc zgromadził na swoim koncie jedenaście „oczek”, co w ogólnym rozrachunku dało mu piąte, ostatnie premiowane awansem miejsce.

 

Drugi z naszych reprezentantów, Mirosław Daniszewski, miał mniej szczęścia. Zgromadził łącznie 5 punktów i w eliminacji zajął jedenastą lokatę. Turniej wygrał wspomniany wyżej Nikolaj Krasnikov, który w piątek nie znalazł pogromcy i wywalczył komplet 15 punktów. Niewiele ustępował mu Danił Iwanov.  Stracił on jedyny punkt w jedenastym biegu na rzecz samego mistrza. Trzynaście „oczek” wywalczył Stefan Svensson i przypadło mu trzecie miejsce na podium. Jest to niezwykle bojowy zawodnik i w bieżącym sezonie znajduje się w wybornej formie. Będzie miał zapewne wiele do powiedzenia w finałowych turniejach Grand Prix. Tuż za podium uplasował się doskonale znany naszej publiczności Igor Kononov. W sezonie letnim Igor z powodzeniem ściga się w polskiej lidze żużlowej i zdobywa punkty dla opolskiego Kolejarza. Z pozycji zawodnika rezerwowego do Grand Prix awansował też starszy z braci Klatovskych, Antonin, który w dodatkowym wyścigu pokonał Floriana Fursta z Niemiec. Zawody stały na dobrym poziomie zarówno sportowym, jak i organizacyjnym, a zgromadzeni wokół toru widzowie obejrzeli ciekawe i emocjonujące widowisko.

 

Wyniki:
1. Nikolai Krasnikov (3,3,3,3,3) 15
2. Danił Iwanov (3,3,2,3,3) 14
3. Stefan Svensson (3,2,3,2,3) 13
4. Igor Kononov (2,3,3,2,2) 12
5. Grzegorz Knapp (2,3,3,1,2) 11
—————————————————
6. Antonin Klatovsky (2,2,d1,1,3) 8+3
—————————————————
7. Florian Furst (3,2,2,0,1) 8+2
8. Martin Posch (u,1,2,3,1) 7
9. Tommy Flyktman (1,1,1,3,0) 6
10. Sven Holstein (1,2,1,w,2) 6
11. Mirosław Daniszewski (2,d4,d3,2,1) 5
12. Henri Malinen (1,0,2,1,0) 4
13. Radek Hutla (0,1,1,0,2) 4
14. Josef Kreuzberger (0,1,0,2,1) 4
15. Jouni Seppanen (1,0,1,0,0) 2
16. Claude Gadeyne (0,0,0,1,0) 1
17. Petr Klauz Ns.

 

Bieg po biegu:
1. Svensson, Kononov,  Holstein, Hutla
2. Furst, Daniszewski, Seppanen, Posch (u)
3. Krasnikov, Klatovsky, Flyktman,  Gadeyne
4. Iwanov, Knapp, Malinen, Kreuzberger
5. Krasnikov, Svensson, Posch, Malinen
6. Iwanov, Furst, Hutla, Gadeyne
7. Knapp, Holstein, Flyktman, Seppanen
8. Kononov, Klatovsky, Kreuzberger, Daniszewski (d4)
9. Svensson, Furst, Flyktman, Kreuzberger
10. Knapp, Posch, Hutla, Klatovsky (d1)
11. Krasnikov, Iwanov,  Holstein, Daniszewski (d3)
12. Kononov, Malinen, Seppanen, Gadeyne
13. Iwanov, Svensson, Klatovsky, Seppanen
14. Flyktman, Daniszewski, Malinen, Hutla
15. Posch, Kreuzberger, Gadeyne, Holstein (w)
16. Krasnikov, Kononov, Knapp, Furst
17. Svensson, Knapp, Daniszewski, Gadeyne
18. Krasnikov, Hutla, Kreuzberger, Seppanen
19. Klatovsky, Holstein, Furst, Malinen
20. Iwanov, Kononov, Posch, Flyktman
21. Klatovsky, Furst