AMA Supercross 2014: Runda 10 - Daytona - Motogen.pl

Main Event SX450

Kwalifikacje zwyciężył Rayan Villopoto. Kolejnym najszybszym zawodnikiem podczas kwalifikacji był Dean Wilson, który wygrywał już na Daytonie, ale na motocyklu klasy SX250. Przesiadka na „duży motocykl” nie przeszkodziła Wilsonowi w błyskawicznym starcie i zdobyciu holeshota. Mike Alessi, który w dwóch poprzednich rundach startował jako pierwszy, tym razem niefortunnie upadł już na pierwszym zakręcie. W motocykl Alessiego uderzył Buba Stewart, uszkadzając kolektor wydechowy. Usterkę udało się wyeliminować po interwencji mechaników, jednak Stewart wrócił do rywalizacji dopiero na ostatniej pozycji.

Villopoto już po trzecim zakręcie zdobył prowadzenie w wyścigu. Pewnie i szybko oddalił się od pozostałych zawodników.  Na drugiej pozycji został Dean Wilson, który musiał walczyć z atakującym go Ryanem Dungey. W czołówce znalazł się również młodszy z braci Stewartów – Malcolm.

Podczas szóstego okrążenia Justin Barcia poszedł na całość i wykonał spektakularny blokpass na Andrew Shortie. Dzięki temu zajął szóstą pozycję.  Ten sam manewr Bambam chciał zastosować na Malcolmie, który po przegranym pojedynku z Roczenem spadł na piąta pozycje. Niestety podczas hamowania Barcia zblokował przednie koło, co doprowadziło do upadku obydwu zawodników. Rozwścieczony Stewart próbował szybko wrócić do gry, niestety uszkodzona chłodnica wyeliminowała go z dalszej rywalizacji.

Jadący na pozycji lidera Villopoto na siódmym okrążeniu przed końcem przewrócił się na jednej z band. Wypracowana wcześniej osiemnastosekundowa przewaga pozostawiła ten incydent bez konsekwencji. Do tej pory świetnie jadący debiutant D.Wilson, opadł z sił i został wyprzedzony przez duet KTM’a. Ryan Villopoto podczas wyścigu na Daytona Speedway wrócił do szczytowej formy i mimo drobnego potknięcia, ukończył wyścig z szesnastosekundową przewagą nad zajmującym drugie miejsce Kenem Roczenem. Najniższe miejsce na podium zajął Ryan Dungey. Zwycięstwo Villopota umocniło go na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej. Obecnie posada dwadzieścia osiem punktów przewagi nad drugim Ryanem Dungey.

Pozycja

#

Zawodnik

Motocykl

1

1

Ryan Villopoto

Kawasaki KX 450F

2

94

Ken Roczen

KTM 450 SX-F Factory Edit

3

5

Ryan Dungey

KTM 450 SX-F Factory Edit

4

20

Broc Tickle

Suzuki RM-Z450

5

29

Andrew Short

KTM 450 SX-F Factory Edit

Wyniki Rundy na Daytonie – klasa SX450

Klasyfikacja generalna – klasa SX450

Main Event SX250

Niewątpliwie sezon zmagań 2014 na wschodnim wybrzeżu należy do Pro Circuit Kawasaki. Tuż po starcie na prowadzenie wysunęły się trzy zielone motocykle. Co prawda najszybszym refleksem podczas startu z bramek wykazał się Davalos, ale lekki siedemnastolatek Cianciarulo zrównał się z nim już w pierwszym zakręcie. Jednak bardziej doświadczony Davalos zablokował debiutanta. Sytuację tą wykorzystał Blake Bagget wskakując na drugą pozycje.Trójka zawodników zespołu Kawasaki dość szybko oddaliła się od reszty stawki. Było pewne, że walka o miejsca na podium rozegra się właśnie między nimi.

Już podczas drugiego okrążenia Martin popełnił drobny błąd, który bezlitośnie wykorzystał Baggett, zdobywając pozycje lidera. Blake Bagget jako jedyny z zawodników Pro Circuit Team nie mógł pochwalić się zwycięstwem w tym sezonie. Niewątpliwie była to dla niego ogromna motywacja do walki o pierwszą pozycję.

Dla lidera klasyfikacja generalnej – młodego Cianciarulo – trzecia pozycja w wyścigu nie była zadowalająca. Dawał z siebie wszystko by finalnie na szóstym okrążeniu wyprzedzić Davalosa na whopsach.

Na półmetku finałowego wyścigu przewaga Baggeta nad Cianciarulo wynosiła już dziesięć sekund. Tak dużą przewagę udało mu się utrzymać aż do końca wyścigu i powtórzył sukces z 2011 roku. Został po raz drugi zwycięzcą eliminacji w Daytonie.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Adam Cianciarulo z liczbą 94 punktów. Na drugim miejscu znalazł się Martin Davalos ze strata 7 punktów. Trzecią pozycje zajął zwycięzca tej eliminacji – Blake Baggett z sumą 79 punktów.

Pozycja

#

Zawodnik

Motocykl

1

4

Blake Baggett

Kawasaki KX 250F

2

45

Adam Cianciarulo

Kawasaki KX 250F

3

31

Martin Davalos

Kawasaki KX 250F

4

36

Blake Wharton

Honda CRF 250

5

32

Justin Bogle

Honda CRF 250

Wyniki Rundy na Daytonie – klasa SX250

Klasyfikacja generalna – klasa SX250

Następna eliminacja cyklu odbędzie się już 15 marca na stadionie Ford Field w Detroit. Emocje na najwyższym poziomie gwarantowane!