Wszyscy reprezentanci Polski są już w Lizbonie - Motogen.pl
Warszawa, 3.01.2008 – Wszyscy reprezentanci Polski w Rajdzie Dakar 2008 są już w Lizbonie, gdzie w sobotę 5 stycznia rozpocznie się 30. edycja tych legendarnych zawodów. Jako ostatni w stolicy Portugalii pojawili się Łukasz Komornicki i Rafał Marton – dotarli dziś. Rajdowcy ORLEN Teamu, Diverse Extreme Team i RMF FM Land Rover Teamu oraz Krzysztof Jarmuż są w trakcie ostatnich przygotowań do startu, ich pojazdy przechodzą kontrole techniczne.

"Dzień mija nam na chodzeniu od stanowiska do stanowiska, zdobywamy niezbędne pieczątki, przechodzimy kontrole lekarskie i szkolenia” – powiedział kapitan ORLEN Teamu Jacek Czachor. „Trzymamy się razem, skoncentrowani na dopełnianiu wszelkich formalności przed startem. Wieczorem, kiedy pojazdy zostaną odstawione do parku ferme, będziemy mieli czas na przestudiowanie road booków i zapoznanie się ze szczegółami trasy" – dodał.

Jako pierwsza badania kontrolne przeszła już wczoraj załoga Grzegorza Barana (ciężarówka MAN TGA, Diverse Extreme Team). "W trakcie kontroli wymieniliśmy komputer odpowiedzialny za system kontroli trakcji i ABS. Ciężarówka jest przygotowana tak dobrze, jak pojazd fabryczny” – zrelacjonował Baran. – „Klaudia Podkalicka przeszła obowiązkowe szkolenie z obsługi GPS, teraz zajmuje się przygotowaniami logistycznymi, m.in. obliczaniem niezbędnej ilości paliwa do przejechania pierwszych etapów".

„Jest wielki tłok, od razu widać, że w tym roku startuje rekordowa liczba zawodników. Odprawiamy nie tylko motocykle i samochód Krzysztofa Hołowczyca, ale też naszą ciężarówkę techniczną. Zajmuję się kilkoma sprawami jednocześnie, żeby jak najszybciej zakończyć ‘papierologię’ i spędzić jak najwięcej czasu z kolegami z zespołu” – powiedział Marek Dąbrowski, występujący w tegorocznej edycji Rajdu w roli menadżera ORLEN Teamu.

Obie załogi RMF Land Rover Team i Krzysztof Jarmuż skończą odprawę techniczną późnym wieczorem.

W Rajdzie Dakar 2008 (5 – 20 stycznia) wszyscy reprezentanci Polski będą sponsorowani przez ORLEN, producenta paliw VERVA. W jubileuszowej, 30. edycji Rajdu wystartują trzy polskie zespoły oraz motocyklista Krzysztof Jarmuż (w zespole holenderskim). ORLEN Team będzie reprezentowany przez załogę Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin (Nissan Navara) oraz motocyklistów Jacka Czachora i Jakuba Przygońskiego (obaj KTM 690 RALLY). W barwach Diverse Extreme Team wystąpią dwie załogi – Łukasz Komornicki i Rafał Marton (Buggy SMG) oraz Grzegorz Baran, Klaudia Podkalicka i Andrzej Grigorjew (ciężarówka MAN TGA). RMF FM Land Rover Team to również dwie załogi (pojadą Land Roverami Discovery III) – Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk oraz Robert Górecki i Ernest Górecki. Krzysztof Jarmuż pojedzie motocyklem Honda 450.