Włókno wytrzymalsze od kevlaru - Motogen.pl

W ramach programu prowadzonego przez Departament Obrony na Northwestern Univeristy w USA stworzono włókno, które jest wytrzymalsze od kevlaru.

Materiał powstał poprzez połączenie węglowych nanorurek za pomocą polimeru, dzięki czemu jest niezwykle plastyczny i wytrzymały. Twórcy zaskoczeni są właściwościami włókna, które może znalęźć zastosowanie w produkcji kamizelek kuloodpornych, spadochronów, samolotów czy pojazdów. 'Może zaabsorbować i rozproszyć olbrzymie ilości energii, zanim ulegnie uszkodzeniu. Nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy takiej wytrzymałości’ – powiedział Horacio Espinosa, kierujący zespołem badawczym. Nietrudno się domyślić, że rewolucyjny wynalazek na pewno znajdzie zastosowanie w produkcji motocykli i odzieży motocyklowej.

Na razie amerykański Departament Obrony przekazał zespołowi naukowców 7,5 miliona dolarów na prace, dzięki którym rozwiną technologię wytwarzania włókna z nanorurek połączonych polimerem. Jeżeli udałoby się wdrożyć takie włókna do produkcji np. kombinezonów motocyklowych, zrewolucjonizowałoby ono przemysł motocyklowy. Pierwszym użytkownikiem jednak będzie zapewne amerykańska armia.