Które miasta w Polsce są najbardziej lub najmniej bezpieczne do jazdy? Ranking kolizji opracowano na podstawie zgłoszonych zdarzeń drogowych w 19 miastach w Polsce.
Ranking przygotowany został przez redakcję Oponeo.pl, w oparciu o dane dostarczone m.in. przez aplikację Yanosik. Zestawienie obejmuje cały rok 2019, a dotyczy 19 największych miast w Polsce, które zostały podzielone na dwie grupy ze względu na liczbę mieszkańców (do oraz powyżej 300 000 mieszkańców). Pełny raport podzielony na wiele kryteriów znajduje się u autora i podzielony jest na wiele punktowanych kategorii. Wcześniej pisaliśmy już o rankingu zakorkowania, a teraz przyjrzymy się rankingowi liczby kolizji.
Należy pamiętać, że ranking bazuje wyłącznie na liczbie zgłoszonych zdarzeń drogowych w aplikacji Yanosik, może więc nie odzwierciedlać stanu faktycznego w sposób idealny. Wyniki w rankingu oznacza liczbę zdarzeń na 1000 mieszkańców.
Spośród miast dużych, najmniej kolizji zanotował Wrocław. Nieco ponad 7 zdarzeń zgłoszonych w ciągu roku kolizji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców to wskaźnik świadczący nie tylko o rozwadze kierowców, ale także przyjaznej im infrastrukturze drogowej. Dobrze było również w Gdańsku i Szczecinie (8,2 kolizji w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców).
Im dalej na wschód, tym gorzej. Najniebezpieczniej okazało się w Lublinie (12,1) oraz Warszawie (15,6). Nic więc w tym dziwnego, że niektórzy kierowcy z innych części kraju obawiają się wizyty autem w stolicy. Autorzy raportu zauważają dobrą wiadomość dla warszawiaków – liczba zgłoszonych kolizji w 2019 w stosunku do roku poprzedniego roku zmalała aż o 3 w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.
Wśród mniejszych miast wygrał Radom z rekordowym współczynnikiem 5,2. To aż trzy razy mniej wypadków niż w najgorszych pod tym względem Katowicach (15,3). Na pochwałę zasługują także Kielce (6,4) oraz Białystok, który dowodzi temu, że na wschodzie także może być bezpiecznie.
Zostaw odpowiedź