Rafał Sonik ambasadorem kampanii FIA Golden Rules - Motogen.pl

Złote Zasady FIA to podstawowy zestaw niezbędnych zachowań, jaki obowiązuje każdego uczestnika ruchu drogowego. W Polsce do listy dziesięciu reguł dodano dwie dodatkowe, co spotkało się z dużą aprobatą inicjatorów globalnej kampanii. Te zasady to: „Nie staję na kopercie” oraz „Pieszy zawsze pierwszy”.

 

W 2014 roku poseł Beata Bublewicz, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w imieniu Fundacji im. Mariana Bublewicza i we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym postanowiła nadać kampanii w Polsce nieco impetu. Aby uzyskać odpowiedni efekt, do promocji Złotych Zasad zaangażowano najlepszych polskich kierowców rajdowych o różnej specjalizacji. W ten sposób powstała wyjątkowa sesja zdjęciowa, podczas której każdy z zawodników zaprezentował się w „rajdowym rynsztunku” wraz ze swoją zasadą. Rafał Sonik nie mógł zostać „twarzą” innej zasady, niż „Jeżdżę w kasku”.

 

– Przywiozłem ze sobą dwa kaski – mówił podczas konferencji prasowej Rafał Sonik. – Między nimi jest tylko jedna i najważniejsza zarazem różnica – życie. Moje życie. W ubiegłym roku podczas zawodów Pucharu Świata w Brazylii, jadąc w pyle za innym zawodnikiem wpadłem do wyrwy przy prędkości około 108 km/godz. i uderzyłem głową o nawierzchnię. Gdybym nie miał na głowie kasku, albo był on kiepskiej jakości – nie byłoby mnie dziś tutaj.

 

Trzykrotny zdobywca Pucharu Świata FIM od lat szkoli młodzież, zabierając młodsze i starsze dzieci na treningi quadowe. Podczas zajęć przyjemne łączy z pożytecznym i stara się kształtować odpowiednie nawyki u swoich podopiecznych. – Chciałbym, żeby każde dziecko nie tylko wiedziało, ale przede wszystkim miało wyrobiony odruch ubierania nie tylko kasku, ale wszystkich możliwych ochraniaczy – podkreślał podczas swojego wystąpienia.

 

Złote Zasady FIA – chcę być bezpieczny:

Zapinam pasy– jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.
Krzysztof Skorupski

Przestrzegam przepisów ruchu drogowego– zasady są po to, by nas chronić.
Michał Kościuszko

Jeżdżę z dozwoloną prędkością– mój samochód jest z metalu, piesi i dzieci – nie.
Jan Chmielewski

Sprawdzam opony – kontroluję bieżnik i ciśnienie, także w kole zapasowym.
Szymon Kornicki

Prowadzę tylko na trzeźwo– pijany lub odurzony stanowię niebezpieczeństwo.
Krzysztof Hołowczyc

Chronię dzieci– przewożę je w fotelikach.
Kajetan Kajetanowicz

Jestem uważny– telefonowanie czy smsowanie zwiększają zagrożenie.
Tomasz Kuchar

Przerywam podróż, gdy jestem zmęczony– lepiej dotrzeć późno niż wcale.
Małgorzata Rdest

Jeżdżę w kasku– motocykle i rowery nie chronią głowy.
Rafał Sonik

Jestem uprzejmy – szanuję innych kierowców.
Wojciech Chuchała

Nie parkuję na kopercie
Bartosz Ostałowski

Piesi zawsze pierwsi
Beata Bublewicz i Andrzej Witkowski