POLICJA SPRAWDZA STAN LICZNIKA: KONTROLE SKUTECZNE, UJAWNIONO KOREKTĘ O 600 000 KM - Motogen.pl

Kara za wykonanie oraz za zlecenie korekty przebiegu to pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wraz z początkiem 2020 roku rozpoczął się nowy etap walki z nieuczciwymi handlarzami i osobami sprzedającymi samochody – zdecydowanie skuteczniejsza kontrola przebiegu oraz kary za jego cofanie. Każdy funkcjonariusz dokonujący kontroli drogowej ma obowiązek zweryfikować także stan drogomierza, aby wpisać go do ewidencji CEPiK (szczegóły znajdziecie w linku powyżej). 

Kontrole są skuteczne. Minęły zaledwie 2 tygodnie od wejścia w życie nowelizacji, a policja co rusz publikuje informacje o ujawnionych oszustwach. Jedna jednostka policji, jednego dnia, w jednym regionie kontroli jest w stanie wykryć po kilka aut z cofniętymi przebiegami. Różnice w wartości przebiegu wskazywanego przez zegary, a znajdującego się w centralnej ewidencji, wynoszą zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Ale zdarzają też prawdziwi przodownicy wśród oszustów… Jeden z bardziej rażących przypadków miał miejsce w powiecie milickim (woj. dolnośląskie). Policjanci skontrolowali Volkswagena Golfa. 25-letni mieszkaniec gminy Krośnice siedzący za kierownicą tego auta był wyraźnie zaskoczony, gdy funkcjonariusze oprócz sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, wyposażenia oraz przewożonego bagażu skontrolowali także jego licznik. Zegar wskazywał przebieg niespełna 46 000 km, tymczasem w systemie, podczas ostatniego badania technicznego, przebieg był większy o ponad 315 000 kilometrów!

Jak czytamy w komunikacie policji: „Na miejsce kontroli drogowej przyjechali w związku z tym policjanci pionu kryminalnego z milickiej komendy, którym zatrzymany kierowca próbował wyjaśnić zaistniałą sytuację. Sprawa jest w toku i mundurowi w ramach prowadzonego postępowania będą teraz wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto ponosi za nią odpowiedzialność.”

Prawdopodobny i niechlubny rekord padł w niedzielę 12 stycznia. Około godziny 7:40 na ul. Poznańskiej w Łowiczu policjanci z łowickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy Scania. Wartość stanu licznika nie zgadzała się z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu, o ponad 600 000 kilometrów. Policjanci zatrzymali pojazd na parkingu policyjnym, a śledczy ustalają okoliczoności oraz winnych.

Zgodnie z treścią art. 306a kodeksu karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany