Nawet 72 tys. zł za brak PCC-3. Pamiętaj by wyrobić się w 14 dni! - Motogen.pl

Kara za nieopłacony podatek od czynności cywilnoprawnych może w 2023 roku wynieść nawet 72 tys. zł. Wszystko przez spore podwyżki płacy minimalnej, z której wysokością związana jest ta kara.

PCC to nic innego, jak podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli na przykład od transakcji kupna pojazdu. Obowiązek jego opłacenia spoczywa na nabywcy, wartość podatku to 2 procent wartości transakcji z umowy sprzedaży. Podatek płaci się na podstawie deklaracji podatkowej, składanej na formularzu PCC-3. Na opłacenie podatku nabywca ma 14 dni. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, musi liczyć się z karą, której wysokość określana jest na podstawie płacy minimalnej.

Podatek ten nie obowiązuje kupującego w przypadku zakupu pojazdu na fakturę, w tym fakturę VAT Marża. Obowiązek podatkowy ciąży wówczas na sprzedającym.

Jaka kara za brak PCC-3 w 2023

Kara za nieopłacony PCC wynosi od 10 procent minimalnego wynagrodzenia, do jego dwudziestokrotności. Zwykle oczywiście wymierzana jest ta najniższa kara, ale trzeba mieć świadomość, że w pewnych sytuacjach (np. recydywa, czy uporczywe uchylanie się od podatku) można zapłacić karę z górnej półki.

Od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna wzrosła i wynosi obecnie 3490 zł brutto. Kara to zatem minimum 349 zł, ale maksymalnie zapłacisz nawet 69 800 zł. To jednak nie koniec – od lipca płaca minimalna wzrośnie ponownie i wynosić będzie 3600 zł brutto, co oznacza, że kary za nieopłacenie podatku wynosić będą od 360 do – uwaga – 72 tys. zł.

Jak uniknąć kary za brak PCC-3

Jedynym sposobem, by uniknąć kary za nieopłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych i niezłożenie deklaracji PCC-3 jest tak zwany „czynny żal”. Można z tej opcji skorzystać jednak tylko wtedy, gdy nie zostało jeszcze rozpoczęte postępowanie karnoskarbowe. Innymi słowy – jeśli ty pierwszy zorientujesz się, że podatek nie został zapłacony, możesz skorzystać z opcji czynnego żalu. Jeśli pierwszy zorientuje się urząd, możliwość taka przepadnie.

Aby skorzystać z opcji „czynnego żalu”, opłać zaległy podatek i skieruj do swojego urzędu skarbowego pismo z dobrym uzasadnieniem opóźnienia w jego wpłacie. Tutaj więcej informacji o tym jak wypełnić formularz PCC-3.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany