KTM - poznaj historię marki

KTM to jeden z najlepiej rozpoznawalnych producentów motocykli na świecie. Z jakiego kraju pochodzi firma KTM? Jakiego logo używa oraz jaka jest historia marki KTM?

Firma KTM przez wiele lat była kojarzona głównie z motocyklami crossowymi. Same początki tej marki są jednak zupełnie inne!

Obecnie KTM może się już pochwalić naprawdę dużą grupą wiernych fanów, którzy powtarzają, że KTM jest najlepszą marką na świecie. Jaka jest historia powstania tej ciekawej firmy?

KTM – logo

Logo KTM to po prostu wystylizowana nazwa marki, bez żadnych dodatkowych elementów graficznych. Nazwa KTM jako logo niekiedy jest uzupełniania hasłem przewodnim marki, czyli Ready to Race, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „gotowy do wyścigu”.

Nieodłącznym elementem towarzyszącym logo KTM jest oczywiście charakterystyczny kolor pomarańczowy, który stał się już pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym motocykli KTM. Bez koloru pomarańczowego trudno dziś wyobrazić sobie logo KTM.

KTM 890 Adventure 2022 - dużo pomarańczowego
KTM 890 Adventure 2022 – dużo pomarańczowego

Co oznaczają same litery KTM i skąd się wzięła taka nazwa? Jest to skrót od Kraftfahrzeug Trunkenpolz Mattighofen, czyli pierwotnej nazwy warsztatu i sklepu założyciela marki KTM, w którym w pierwszych latach działalności sprzedawano motocykle i samochody.

KTM – z jakiego kraju pochodzi?

Z jakiego kraju jest KTM? Firma pochodzi z Austrii z niewielkiego miasta Mattighofen w powiecie Braunau (między Salzburgiem i Braunau) i do dziś ma tam swoją siedzibę. Założycielem KTM był Hans Trunkenpolz.

Obecnie w Mattighofen, czyli w miasteczku z którego pochodzi KTM, mieszczą się zarówno biura, jak i nowoczesna fabryka KTM.

KTM – historia marki

Historia KTM rozpoczęła się w połowie lat 30. ubiegłego wieku, a dokładnie w roku 1934. Austriacki inżynier Hans Trunkenpolz otworzył wówczas w miasteczku Mattighofen warsztat samochodowy, w którym kilka lat później sprzedawał również motocykle DKW i samochody marki Opel.

Sklep był znany pod nazwą Kraftfahrzeug Trunkenpolz Mattighofen, na którą to składało się nazwisko założyciela, nazwa miasta oraz słowo Kraftfahrzeug oznaczające w języku niemieckim pojazd mechaniczny. Skrót od tej nazwy to właśnie stosowana do dziś nazwa marki i takie były początki historii KTM.

W czasach wojennych warsztat specjalizował się w naprawach silników diesla. Nagły spadek zamówień po zakończeniu wojny zmusił austriackiego inżyniera do poszukiwania nowych źródeł przychodu. W 1951 roku powstał prototyp pierwszego w historii motocykla marki KTM, mianowicie modelu KTM R100, który dwa lata później trafił do produkcji.

W połowie lat 50. do oferty dołączył również modele R125 Tourist oraz skutery Grand Tourist i Mirabell. W roku 1954 KTM oficjalnie zadebiutował w wyścigach zdobywając mistrzostwo Austrii w klasie 125 cm3. W roku 1957 powstał pierwszy w historii marki KTM typowo sportowy motocykl, mianowicie model Trophy 125.

W latach 60. KTM z powodzeniem produkował i sprzedawał głównie lekkie pojazdy stanowiące lubiane i niezawodne środki miejskiego transportu. Na początku lat 70. w ofercie firmy KTM były aż 42 różne modele. Firma zatrudniała w tym czasie około 400 pracowników.

Zobacz też: film z motorowerem KTM Hobby z lat ’70 prosto od listonosza:

Pierwsze mistrzostwa FIM Motocross GP w historii KTM wygrał w 1974 roku w klasie 250 cm3, początkując w ten sposób pasmo sportowych sukcesów odnoszonych przez kolejne dziesięciolecia.

Poważne problemy KTM z rentownością zaczęły się w latach 80., kiedy do Europy przywędrowała potężna konkurencja ze strony głównie marek japońskich. W roku 1991 kontrolę nad KTM przejęły banki wierzycieli. Rok później firmę podzielono na cztery osobne jednostki. Dział motocyklowy nosił nazwę KTM Sportmotorcycle GmbH. Właścicielem marki stał się Stefan Pierer (dziś spółka Pierer AG jest właścicielem marek KTM, Husqvarna, GasGas i części MV Agusty).

Z nowym właścicielem KTM rozpoczął erę prężnego rozwoju i odważnych inwestycji. W roku 1994 do oferty trafił znakomicie rozpoznawalny do dziś model Duke. Pojawiły się również kolejne sukcesy w sporcie.

W drugiej połowie lat 90. KTM zaczął być kojarzony z charakterystyczną dla tej marki do dziś pomarańczową kolorystyką. Do oferty trafiły kolejne duże motocykle klasy Supermoto i Adventure. Nastąpił bardzo dynamiczny rozwój oferty motocykli drogowych, przy jednoczesnym odnoszeniu ogromnych sukcesów w sporcie, m.in. w rajdach Dakar i zdobyciu imponującej liczby tytułów mistrzowskich.

W latach 90. KTM stał się właścicielem spółki Husaberg, a w roku 2013 właścicielem Husqvarny (przeczytaj też historię motocykli Husqvarna). Czy fani mają rację, że KTM jest najlepszą marką na świecie? Na to pytanie nie potrafimy odpowiedzieć, ale z całą pewnością należy przyznać, że KTM jest jednym z czołowych producentów motocykli w Europie.

Jeśli bierzecie pod uwagę zakup motocykla używanego KTM, odsyłamy do naszego poradnika. Jeśli z kolei jesteście już szczęśliwymi posiadaczami motocykla, to mogą was interesować opony motocyklowe i tutaj również przygotowaliśmy garść podstawowych informacji.


Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany