MotoGP 2015: Marquez wygrywa na Phillip Island, przewaga Rossiego topnieje - Motogen.pl

Moto3
W najmniejszej klasie kwalifikacje wygrał lider generalki – Danny Kent, a pierwszy rząd uzupełnili John McPhee i Miguel Oliveira.

Początek wyścigu należał do Romano Fenatiego, który przez kolejne pięć okrążeń zmieniał się na pierwszym miejscu z Miguelem Oliveirą. W grze byli również Efren Vazquez, Jakub Kornfeil i Karel Hanika. Danny Kent dostał karę i ostatecznie startował z 7. miejsca, co nie ułatwiło mu zadania w walce o zwycięstwo. Kent miał szansę na powrót do domu z tytułem mistrzowskim już po australijskiej rundzie, ale na 13. okrążeniu zabrał go z toru Niccolo Antonelli. Antonelli powrócił do walki, ale ukończył wyścig poza punktowaną piętnastką, a Kent musiał zrezygnować z dalszej walki. Pecha miał również Enea Bastianini, który zakończył wyścig trzy okrążenia wcześniej.

Pierwszy do mety dotarł Oliveira, który do samego końca walczył z Efrenem Vazquezem i Bradem Binderem. Ci dwaj dojechali na metę kolejno na drugim i trzecim miejscu. Pierwsza piątka wpadła na metę w ciągu jednej sekundy.

Wyścig Moto3 – pierwsza piątka:
1. Miguel Oliveira
2. Efren Vazquez +0,132
3. Brad Binder +0,161
4. Jorge Navarro +0,170
5. Jakub Kornfeil +0,288

Runda w Australii trochę namieszała w generalce. Danny Kent pozostaje liderem  i ma 244 punkty. Miguel Oliveira wskoczył na drugie miejsce i traci do Kenta 40 punktów, a to oznacza, że portugalski zawodnik ma matematyczne szanse na tytuł mistrzowski. Enea Bastianini ma 188 punktów i spadł na trzecią pozycję.

Moto2
Tito Rabat nabawił się kontuzji w wyniku wypadku podczas drugiej sesji treningów wolnych i zrezygnował z udziału w rundzie. Kwalifikacje klasy Moto2 wygrał Alex Rins, a pierwszy rząd uzupełnili Axel Pons i Sam Lowes.

Najlepszy start zaliczył Sam Lowes, ale brytyjski zawodnik cieszył się prowadzeniem tylko przez jedno okrążenie. Później pierwsze miejsce odebrał mu Alex Rins, który dowiózł zwycięstwo do mety z przewagą ponad 6 sekund nad Lowes’em. Na trzecim miejscu stanął Lorenzo Baldassarri. Sytuacja na pozostałych stopniach podium unormowała się dopiero po 18. okrążeniu.

Wyścig Moto2 – pierwsza piątka:
1. Alex Rins
2. Sam Lowes +6,633
3. Lorenzo Baldassarre +10,408
4. Takaaki Nakagami +15,536
5. Xavier Simeon +16,205

Johann Zarco ma 318 punktów i oczywiście tytuł mistrzowski w kieszeni. Alex Rins wskoczył na drugie miejsce z dorobkiem 214 punktów. Tito Rabat spadł na trzecią pozycję i ma 8 punktów straty do Rinsa.

MotoGP
W kwalifikacjach klasy królewskiej pole position wywalczył Marc Marquez, a obok niego w pierwszym rzędzie stanęli Andrea Iannone i Jorge Lorenzo. W drugim rzędzie pojawili się Dani Pedrosa, Cal Crutchlow i Maverick Vinales. Valentino Rossi otwierał trzeci rząd.

Wyścig z pewnością będzie wspominany jeszcze przez długie lata. Tym razem atomowy start Jorge Lorenzo nie przyniósł zawodnikowi pierwszego miejsca, a na czele wyścigu do pierwszego zakrętu składał się Andrea Iannone. Marquez walczył z Pedrosą o trzecie miejsce, a Rossi zmagał się z zawodnikami ze środka stawki. Będący na prowadzeniu Iannone prawie został wykluczony z wyścigu przez mewę, która uderzyła w jego kask. Na szczęście zawodnik wyszedł z tego starcia bez szwanku i nie stracił zimnej krwi.

Na czwartym okrążeniu Lorenzo rozpoczął ucieczkę, ale w końcu dopadli go Marquez, Iannone i Rossi. Budowa toru Phillip Island była idealna dla Ducati, które jest piekielnie szybkie na prostych. Na 7 okrążeń przed końcem Lorenzo znów próbował uciec. Dopiero na ostatnim okrążeniu Marquez wyprzedził Lorenza i przejął pierwsze miejsce. W międzyczasie Rossi zmagał się z Andreą Iannone i musiał uznać wyższość zawodnika Ducati, który stanął na najniższym stopniu podium. Dla Marca Marqueza jest to 50. zwycięstwo w MotoGP.

Wyścig MotoGP – pierwsza piątka:
1. Marc Marquez
2. Jorge Lorenzo +0,249
3. Andrea Iannone +0,930
4. Valentino Rossi +1,058
5. Dani Pedrosa +5,062

Valentino Rossi prowadzi generalkę mając 296 punktów, ale jego przewaga nad Jorge Lorenzo stopniała do 11 punktów. Trzeci jest Marc Marquez, który ma 222 punkty.

Już 25 października walka przenosi się do Malezji na tor Sepang.
 

Autor: Wojciech Grzesiak