Ministerstwo Zdrowia potwierdza: wymiana opon dozwolona w trakcie pandemii. Co z serwisem motocykla w czasie koronawirusa? - Motogen.pl

Jeżeli wprowadzony zostanie lockdown, kierowcy samochodów mogą jechać wymieniać opony bez obawy o mandat. A czy motocykliści mogą odwiedzać serwisy?

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy informację prasową od Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, z której dowiadujemy się, ze Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną opinię: wizyta w serwisach na wymianę opon jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa.

Póki co ograniczeń w formie lockdownu jeszcze nie ma, a informacja dotyczy przede wszystkim posiadaczy samochodów… Ale jeżeli już pojawią się obostrzenia, czy motocykliści też będą mogli bez przeszkód odwiedzać serwisy motocyklowe?

Pełną i oryginalną informację znajdziecie poniżej, a teraz przyjrzyjmy się przytoczonej argumentacji.

Prezes PZPM przypomina, że:
„transport ludzi i towarów w czasie epidemii odgrywa kluczową rolę”
„Pojazdy powinny być bezpieczne, sprawne i przygotowane do spełniania istotnej funkcji społecznej.”
„Przy zachowaniu restrykcyjnych procedur w zakresie bezpieczeństwa osobistego, wymiana opon w serwisie jest równie bezpieczna, jak np. zakupy.”

Według nas wszystkie powyższe argumenty w zupełności mogą dotyczyć także motocykli. Jednośladów używamy przecież do dojazdów do pracy, służą nam jako niezbędny środek do utrzymania pełni zdrowia psychicznego oraz z pewnością spełniają istotną funkcję społeczną.

Krótko mówiąc, jeżeli rząd wprowadzi ograniczenia w przemieszczaniu się, to jadąc samochodem lub motocyklem do serwisu, nie powinniśmy obawiać się o otrzymanie mandatu.

Jeżeli jednak nie chcecie jechać motocyklem do serwisu (lub jeżeli warunki pogodowe już na to nie pozwolą), to pamiętajcie, że wiele warsztatów motocyklowych świadczy usługę door-to-door. Bezpieczny transport warsztatowy odbierze motocykl spod Twojego garażu, naprawi co trzeba i odda na miejsce. Z okazji poprzedniego lockdownu stworzyliśmy ogólnopolską listę warsztatów motocyklowych oferujących transport door-to-door.

P.S.: Przy okazji przypominamy, abyście w swoich samochodach wymienili opony na zimowe.

Pełna informacja prasowa od PZPM poniżej:


Już czas na opony zimowe!

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wspólne pismo Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego i Związku Dealerów Samochodowych potwierdziło, że wizyta w serwisach na wymianę opon jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa. Nie warto więc czekać na śnieg – lepiej jak najszybciej wymienić opony te z homologacją zimową. Dla zachowania ochrony sanitarnej PZPO przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich jak postępować, by zapewnić klientom i pracownikom bezpieczeństwo w trakcie epidemii.

– Przy takich temperaturach nadszedł już czas na zamianę oponę letnich na zimowe, albo porządne całoroczne. Dziękujemy za szybką reakcję Ministra Zdrowia. Cieszymy się, że także w czasie pandemii bezpieczeństwo na drogach nie schodzi z pola widzenia rządumówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zwraca uwagę, że transport ludzi i towarów w czasie epidemii odgrywa kluczową rolę. Pojazdy powinny być bezpieczne, sprawne i przygotowane do spełniania istotnej funkcji społecznej. Przy zachowaniu restrykcyjnych procedur w zakresie bezpieczeństwa osobistego, wymiana opon w serwisie jest równie bezpieczna, jak np. zakupy.

Organizacje podkreślają, że m.in. w USA – nawet w tym trudnym okresie pandemii koronawirusa – serwisy samochodowe są wpisane na listę infrastruktury krytycznej i korzystanie z nich jest dozwolone.

Opony to jedyny punkt styku każdego pojazdu z drogą – ich stan i jakość mają bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa na drodze. To także od ich jakości i kondycji zależy zachowanie samochodu oraz przyczepność i długość drogi hamowania każdego pojazdu.

Temperaturą graniczną dla opon letnich jest 7ºC. Poniżej nich bieżnik opony letniej robi się coraz twardszy i nie zapewnia odpowiedniej przyczepności, a droga hamowania mocno się wydłuża. W taką pogodę jak teraz – gdy poranki są już chłodne i często pada deszcz – dobre opony zimowe lub całoroczne z homologacją zimową są podstawą bezpiecznej jazdy. Nowoczesne opony zimowe zapewniają bezpieczeństwo nie tylko na mrozie i śniegu. To duża zmiana w porównaniu do gum sprzed kilkunastu lat. Nawet przy takich temperaturach jak teraz – również na suchej drodze – nie będą hamowały gorzej niż letnie. A na mokrej drodze zapewnią bezpieczeństwo i skrócą drogę hamowania od 7 do 11 metrów (w zależności od temperatury). Więcej informacji na stronach pzpo.org.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany