Marquez vs Dovizioso - kto zgarnie tytuł mistrza? MotoGP GP Walencji ostatnia runda sezonu 2017 - Motogen.pl

Miejsce czwarte

Zacznijmy od miejsca czwartego. Obecnie P4 jest zajmowane przez jeżdżącą legendę tego sportu, dziewięciokrotnego Mistrza Świata, Valentino Rossiego. Ma 197pkt. i przewagę nad piątym, Dani Pedrosą, 12 pkt. Oznacza to, że jeśli Rossi nie zdobędzie już w tym sezonie więcej punktów, Pedrosa musiałby przyjechac na czwartym, lub wyższym miejscu aby zmienili się pozycjami w klasyfikacji generalnej.

Na brak puntków Rossiego raczej bym nie liczył. Jeśli Pedrosa wygra, Rossi nie może być dalej, niż na czwartym miesjcu – wówczas o ich pozycjach zadecyduje liczba zwycięstw. Moim zdaniem jeśli nie będzie żadnych nieprzewidzianych sytuacji, Valentino Rossi spokojnie obroni czwarte miejsce.

Miejsce trzecie

Obecnie zajmowane przez Mavericka Vinalesa, który dysponując 226 pkt. jest niezagrożony ze strony Rossiego. Kolejny w stawce, Andrea Iannone ma 261 pkt. więc sytuacja Vinalesa nie ulegnie zmianie. Już teraz w jego statystykach można wpisać 2-gi wicemistrz sezonu 2017.

Mistrz i pierwszy przegrany

Losy pierwszego miejsca nie są jeszcze przesądzone. Liderem w tabeli jest Marc Marquez, mający 21 pkt. przewagi nad Andreą Dovizioso. Dovizioso, żeby zgarnąć tytuł musi spełnić dwie rzeczy; wygrać i liczyć na cud, czyli 12 lub niższe miejsce Marqueza. Czy jest to realne? Marquez w tym roku nie ukończył trzech wyścigów, Dovizioso jednego, Marquez zaliczył w sumie 25 wywrotek, Dovizioso tylko pięć.

Marquez musi spokojnie pojechać wyścig, nie wdawać się w pojedynki i ukończyć GP Walencji na 11 lub wyższym miejscu. Nie powinien miec z tym problemu. Tyle tylko, że nie wiadomo, czy ktoś go nie zdejmie z toru, nie wiadomo, czy inni kierowcy nie będą chcieli pokrzyżowac mu planów, a przede wszystkim Marquez przez wiele sezonów przyzwyczaił nas do walki pełnym ogniem.

Czy wielokrotny Mistrz Świata, pretendent do kolejnego tytułu będzie chciał go wygrać, dojeżdżając na 11-tym miejscu? Nie wydaje mi się.

Jeśli jednak wygra inny zawodnik, niż Dovizioso, Marquez zgarnie tytuł.

Zapowiadają się naprawdę duże emocje.

Terminy transmisji znajdziecie tutaj.

Statystyki

Wygrane:
Marquez – 6
Dovizioso – 6

Upadki:

Marquez – 25
Dovizioso – 5

Nieukończone wyścigi:
Marquez – 3
Dovizioso – 1

Miejsca na podium:
Marquez – 11
Dovizioso – 8

Średnia pozycja na mecie:
Marquez – 2,2
Dovizioso – 4,1

Średnia pozycja startowa:
Marquez – 2,8
Dovizioso – 6,9

Okrążenia przed rywalem:
Marquez – 269
Dovizioso – 108

Okrążenia na prowadzeniu:
Marquez – 92
Dovizioso – 48

Tytuły MŚ:

Maruez – 5

Dovizioso – 1