Lit Motors C1 – skuter, który się nie wywraca - Motogen.pl

C1 to skuter, który – dzięki zastosowaniu technologii żyroskopowej – zawsze zachowuje równowagę, nawet podczas silnego bocznego uderzenia. Lit Motors wciąż pracuje nad prototypem maszyny, która ma zrewolucjonizować bezpieczeństwo i być ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych skuterów.

Równowaga pojazdu zostaje utrzymana dzięki sterowanym elektronicznie kołom zamachowym umieszczonym pod podłogą, które stabilizują tor jazdy, pozwalając jednocześnie na sterowanie skuterem za pomocą kierownicy. Komputer pokładowy analizuje skręty kierownicy oraz inne czynniki wpływające na położenie skutera i dobiera kąt nachylenia pojazdu tak, aby był on najbezpieczniejszy. Dodatkowo C1 wyposażony ma zostać w napęd na oba koła. Zamiarem twórców było stworzenie pojazdu, który wpisze się w trendy mody miejskiej. Zdaniem Dana Kima, dyrektora naczelnego Lit Motors, motocykle nie zmieniały się na przestrzeni ostatnich 50-60 lat, co stworzyło potrzebę szukania nowych rozwiązań. C1 ma być brakującym ogniwem łączącym jednoślady z samochodami, pozwalając na czerpanie frajdy z jazdy, chroniąc jednocześnie przed skutkami ewentualnego wypadku.

Przyspieszenie elektrycznego skuterka nie powala, bowiem potrzebuje on około 7 sekund, by rozpędzić się do prędkości 96 km/h, podczas gdy maksymalna prędkość to niecałe 200 km/h. C1 dysponuje zasilanym akumulatorem silnikiem o mocy 40 kW, a jego zasięg na jednym ładowaniu to 240 km. Dzięki połączeniu z Internetem C1 może informować kierowcę o korkach, stanie dróg oraz pogodzie.

Lit Motors ma zamiar wypuścić 10 000 sztuk jednośladu, a jego cena ma oscylować około 16 000 dolarów. C1 trafi na rynek prawdopodobnie w 2013 roku.

Poniżej obejrzeć możecie film prezentujący zasadę działania C1.