Husqvarna - historia marki

Husqvarna jest jedną z najstarszych firm na świecie. Historia tej marki ma swoje początki już w latach osiemdziesiątych XVII wieku. Jak powstały motocykle Husqvarna i co oznacza logo tej marki?

Historia marki Husqvarna jest bardzo długa i niezwykle urozmaicona. Od produkcji broni (stąd charakterystyczne logo Husqvarna), przez rowery, sprzęt ogrodniczy, aż po motocykle. Niewiele firm technologicznych na świecie może się pochwalić tak długą i ciekawą historią, co założona już w 1689 roku Husqvarna.

Co oznacza logo Husqvarna

Charakterystyczny kształt logo Husqvarny został zaczerpnięty z celowników broni produkowanej przez firmę Husqvarna dla szwedzkiej armii. Oryginalne logo Husqvarna Motorcycles oznacza przyrządy celownicze. Oczywiście na przestrzeni kolejnych ponad trzystu lat historii marki logo Husqvarny ewoluowało, ale nawet w jego obecnej formie wciąż można dostrzec kształty przyrządów celowniczych, czyli tzw. muszki i szczerbinki.

Logo Husqvarna Motorcycles na tłumiku motocykla 701 Svartpilen 2019
Logo Husqvarna Motorcycles na tłumiku motocykla 701 Svartpilen 2019

Husqvarna – założyciel marki

Trudnojednoznacznie wskazać założyciela marki Husqvarna. W 1620 roku założycielem fabryki strzelb w miejscowości Huskvarna był król Gustaw II Adolf i w pewnym sensie to on zapoczątkował późniejszą długą historię firmy. Warto tu jednak dodać, że tradycje kowalstwa broni w tej miejscowości można prześledzić nawet do roku 1300.

W kolejnych latach przy fabryce powstała wiertnia, a w roku 1757 fabrykę sprywatyzowano. W roku 1867 powstała nowa spółka i wybudowano nowoczesny warsztat, w którym to dziś mieści się muzeum Husqvarny. Założyciel Husqvarny z pewnością nie przypuszczał, że fabryka broni będzie w przyszłości produkować jakiekolwiek pojazdy.

Jeśli planujesz kupno motocykla marki Husqvarna koniecznie zobacz nasz poradnik. Przy okazji zakupu motocykla, przyszli motocykliści często szukają hasła „prawo jazdy motocykl„, a my pod tym linkiem mamy dla Was pełny poradnik.

Husqvarna – historia firmy

Nazwa Husqvarna pochodzi o nazwy szwedzkiej miejscowości, w której historia firmy się rozpoczęła. Przez długie dziesięciolecia Husqvarna produkowała broń dla szwedzkiej armii, a od roku 1877 również broń myśliwską i ćwiczebną. Początek produkcji pierwszych motocykli Husqvarna datuje się na rok 1903.

Własną fabrykę silników Husqvarna założyła w roku 1920. Rozpoczęto od produkcji czterosuwowego silnika V2 o pojemności 550 cm3. Piętnaście lat później do produkcji trafiły lekkie motocykle napędzane silnikami dwusuwowymi.

W latach 60. i 70. motocykle marki Husqvarna odnosiły liczne sukcesy w sporcie, głównie w klasach motocross 250 i 500 cm3. W latach 90. Husqvarna systematycznie zbierała do kolekcji kolejne tytuły Mistrza Świata Enduro w klasach 125, 250, 350 i 500 cm3.

Motocykle Husqvarna brały również udział w wyścigach ulicznych, choć tutaj już bez tak spektakularnych sukcesów jak w enduro i motocrossie.

Historia marki Husvarna to oczywiście nie tylko produkcja broni i motocykli. W portfolio pojawiły się również rowery (pod koniec XIX wieku), artykuły gospodarstwa domowego (maszyny do szycia), a później również piły mechaniczne, kosiarki i akcesoria ogrodnicze. Na pewnym etapie pojawił się nawet pomysł produkcji samochodu. Stworzono prototyp, ale finalnie projekt porzucono. Z całą pewnością założycielom nawet się nie śniło, że firma przetrwa tak długo i będzie mogła się pochwalić tak ciekawą historią.

Motocykle Husqvarna dziś

Dziś właścicielem Husqvarny jest Stefan Pierer, a w zasadzie jego koncern Pierer AG. Husqvarna funkcjonuje jako bratnia marka KTM’a. Pod koniec 2022 roku właściciel Husqvarny kupił także 25% udziałów MV Agusty…


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany