Instruktorzy z całej Europy wspólnie opracują najlepszy motocyklowy program szkolenia techniki jazdy - Motogen.pl

Centra szkoleń motocyklowych z całej Europy łączą siły, aby przenieść technikę jazdy motocyklem na wyższy poziom.

Najlepsze ćwiczenia z doszkalania techniki jazdy motocyklem

Miesiąc temu, w grudniu 2022, najlepsi motocyklowi instruktorzy techniki jazdy z całej Europy spotkali się, aby wypracować wytyczne dotyczące najlepszego programu szkoleniowego.

Organizacja zrzeszająca szkoły jazdy i instruktorów nazywa się European Motorcycle Training Quality Label. Wydaje ona też „certyfikaty” dla szkół jazdy należących do zrzeszenia.

Program szkoleniowy ma dotyczyć motocyklistów, którzy już zdali prawo jazdy, a którzy chcą zwiększyć swoje umiejętności. W Polsce takie kursy nazywamy „doszkalaniem techniki jazdy”. Program ma składać się z najlepszych ćwiczeń opracowanych przez szkoleniowców z różnych krajów, ma być dopasowany do różnych poziomów umiejętności, a także do sytuacji prawnych i drogowych oraz do warunków pogodowych typowych dla danych krajów.

Prace nad opracowaniem programu właśnie się rozpoczęły. Program ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkim szkół jazdy zainteresowanych poprawą jakości swoich kursów. Będzie on również udostępniany organom planującym ustanowienie programów szkoleniowych w zakresie bezpieczeństwa motocykli w krajach o ograniczonych możliwościach szkoleniowych.

Czym jest uropean Motorcycle Training Quality Label?

Zrzeszenie European Motorcycle Training Quality Label zrodziło się w Niemczech, teraz obejmuje sporą część Europy i jest wspierane przez ACEM (Europejskie Zrzeszenie Producentów Motocykli). Zrzeszenie European Motorcycle Training Quality Label wspiera szkoły jazdy, a celem jest wskazanie zwykłym motocyklistom najlepszych programów szkoleniowych oraz zwiększenie liczby aktywnych motocyklistów, którzy z własnej woli chcą podnosić swoje umiejętności w bezpiecznych warunkach.

Do European Motorcycle Training Quality Label nalezy 35 szkół z 11 krajów (Austria, Belgia, Cypr, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Niderlandy, Portugalia, Hiszpania oraz Szwecja), a w 2023 liczby mają się zwiększyć.

Obecnie żadna polska szkoła nie należy do EMTQL, co nie znaczy, że w Polsce nie możemy liczyć na wysokiej jakości szkolenia. W naszym kraju funkcjonuje wiele Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy oraz wiele szkół prowadzących szkolenia na wysokim poziomie, na torach szkoleniowych i wyścigowych.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany