Wielkie zmiany w prawie jazdy. Będzie drożej, ale za to szybciej - Motogen.pl

Egzaminy na prawo jazdy znacznie podrożeją. Sejm uchwalił właśnie nowelizację w tej sprawie. Jest jednak także dobra wiadomość – za kierownicę będzie można wsiąść niemal od razu po zdanym egzaminie.

Obecne stawki za egzaminy na prawo jazdy uchwalono lata temu i nie pomyślano o ich waloryzacji. Egzamin teoretyczny kosztuje więc dziś 30 zł, a praktyczny, w zależności od kategorii, między 140 zł (AM) a 240 zł (C+E). Nietrudno się domyślić, że wysokość tych kwot w wielu przypadkach nie pokrywa nawet kosztów ponoszonych przez WORD.

Egzaminatorzy od lat lobbowali za podniesieniem stawek, jak dotąd jednak bezskutecznie. Dopiero rosnąca gwałtownie inflacja skłoniła posłów do bardziej życzliwego zajęcia się sprawą. Przyjęta przez Sejm nowelizacja Prawa o ruchu drogowym określa nowe stawki za przeprowadzenie egzaminów, a przy tym przekazuje kompetencje w zakresie ustalania warunków wynagradzania egzaminatorów sejmikom województwa.

Jakie opłaty za egzamin w 2023?

W obawie przed pazernością samorządów ustalono limity stawek za przeprowadzenie egzaminów. I tak wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu teoretycznego nie może przekroczyć 50 złotych, zaś za przeprowadzenie egzaminu praktycznego 200 zł lub 250 zł, w zależności od kategorii. Maksymalne stawki opłat mają być także co roku waloryzowane o wskaźnik inflacji.

Prawko natychmiast

Ale są także dobre wiadomości. Rząd przystępuje do realizacji zapowiadanych zmian związanych z terminem uzyskiwaniem uprawnień. Dziś, aby legalnie wsiąść za kierownicę po zdaniu egzaminu, trzeba odebrać fizyczny blankiet prawa jazdy. Wchodzące w życie na początku 2023 roku nowe przepisy zmienią jednak taki stan rzeczy.

Chodzi o status aplikacji mObywatel, w której przechowywane są dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, czy certyfikat szczepienia. Według nowych regulacji prawnych elektroniczne wersje dokumentów zyskają status identyczny jak fizyczne dokumenty. Dzięki temu kierowca, który zdał egzamin będzie mógł niemal natychmiast rozpocząć jazdę – cyfrowe prawo jazdy zostanie wygenerowane zaraz po zdanym egzaminie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany