Honda pracuje nad nową poduszką powietrzną do motocykli - Motogen.pl

Honda ma w swojej ofercie jedynie Goldwinga, którego można kupić z poduszką powietrzną. Trwają jednak prace nad nową technologią, która pozwoli na wyposażenie większej liczby motocykli w ten przydatny system.

Prace Hondy nad poprawą bezpieczeństwa motocyklistów idą pełną parą. Dopiero niedawno pokazywaliśmy szkice nowych pasów bezpieczeństwa, a na światło dzienne wypłynęły szkice systemu poduszek powietrznych, które można zastosować w każdym motocyklu. W Goldwingu poduszka pompuje się ponad zbiornikiem paliwa, podczas gdy nowy system uruchamiałby poduszkę nad kokpitem. Dzięki temu motocyklista nie zostałby wyrzucony z kanapy podczas pompowania. Nowa poduszka jest też wyższa niż ta w Goldwingu, co odpowiada wyższemu środkowi ciężkości większości motocykli w porównaniu z wielkim turystykiem Hondy. Dzięki temu rozwiązaniu, a także dzięki trójkątnemu, rozszerzającemu się ku górze kształtowi, system łatwiej „złapie” motocyklistę i zaabsorbuje choć część uderzenia. Honda pracuje także nad systemem, który odchyli poduszkę w lewo lub prawo w zależności od kąta nachylenia w momencie uderzenia, co zwiększy szansę, że poduszka powietrzna trafi dokładnie w miejsce pomiędzy motocyklistą a tym, w co uderza motocykl.

 

System pokazano na modelu CB1300. Jak sądzicie, który motocykl Hondy jako pierwszy zjedzie z taśmy produkcyjnej wyposażony w poduszkę powietrzną?

Więcej o motocyklach Honda