Pinlock - co to jest i jak działa?

Co to pinlock do kasku i co daje w codziennym użytkowaniu? Jak zamontować pinlock i jak go czyścić? Oto garść wiedzy na temat tego systemu.

Pinlock to jednocześnie marka i nazwa produktu. Rozwiązanie wymyślone przez firmę Pinlock zdobyło tak wielką popularność, że natychmiast stało się obowiązującym systemem i szturmem zdobyło uznanie producentów kasków motocyklowych z całego świata. Ale tak naprawdę – co to jest pinlock i jak działa?

Pinlock – co to jest

Pinlock to tak naprawdę kawałek poliwęglanu dopasowany kształtem do wizjera kasku. Jego działanie jest podobne do działania szyby zespolonej – dzięki silikonowej uszczelce, biegnącej wokół pinlocka, jego krawędzie szczelnie przylegają do wewnętrznej strony wizjera, a między obiema warstwami tworzy się pusta przestrzeń, która pełni rolę izolacji.

Dzięki temu pinlock w kasku zapobiega parowaniu wizjera, podobnie jak w oknie druga szyba i przestrzeń powietrzna nie pozwalają parować pierwszej – zewnętrznej. Ot i odpowiedź na pytanie jak działa pinlock. A co daje pinlock? Przede wszystkim komfort podróży, szczególnie podczas deszczu i w warunkach dużej wilgotności powietrza, kiedy to wizjer jest narażony na parowanie najbardziej.

Pinlock ma tę zaletę, że można go stosować w niemal wszystkich kaskach – integralnych, szczękowych, otwartych. Sprawdzi się też tutaj kask z blendą.

Jak działa pinlock

Warunkiem poprawnego działania pinlocka jest jego prawidłowy montaż oraz, o czym nie każdy wie, odpowiednie jego wyregulowanie. Pinlock do kasku trzeba dopasować – wprawdzie coś takiego jak pinlock uniwersalny istnieje, jednak, zgodnie z zasadą „jeśli coś jest do wszystkiego, jest do niczego”, nie jest on nawet w połowie tak skuteczny jak pinlock przeznaczony do konkretnego typu kasku.

Różne kaski mają różną budowę wizjerów, stąd ważne, by pinlock był perfekcyjnie dopasowany do kształtu i zakrzywienia. System pinlock składa się z szybki pinlock i dwóch zaczepów – pinów, będących mocowaniem, stąd zresztą pochodzi nazwa systemu.

Pinlock dedykowany do konkretnego modelu kasku będzie idealnie leżał i będzie dało się go łatwo wyregulować. W praktyce oznacza to, że kiedy zacznie padać, szybka nie zaparuje, a ty będziesz mieć świetną widoczność. Pinlock nie ma wpływu na homologację kasku.

Czy pinlock jest jednorazowy

Wielu motocyklistów zastanawia się czy pinlock jest jednorazowy i kiedy wizjer zaczyna parować, wyrzucają go i kupują nowy. To błąd! Parowanie wizjera mimo zastosowania pinlocka to najczęściej oznaka źle wyregulowanej wkładki. Może się także zdarzyć zużycie kasku – utrata jego sztywności, ale dotyczy to tylko kasków starszych niż 5 lat lub powypadkowych.

Jeśli czyścisz i konserwujesz swój kask motocyklowy, pinlock także wymaga okresowej konserwacji i regulacji. Brudny nie spełnia swojej funkcji, podobnie jak rozregulowany. Nie trzyma wówczas szczelności, co powoduje, że para wodna dostaje się pomiędzy niego i wizjer.

Jak długo działa pinlock

W teorii pinlock do kasku może działać tak długo jak kask. Rzeczywistość jest jednak trochę inna. Jeśli nie wiesz jak czyścić pinlock lub nieumiejętnie go montujesz, może on szybko się zniszczyć – pogiąć, porysować lub pęknąć. To, jak długo działa pinlock, zależy więc w dużej mierze od ciebie.

Aby uniknąć konieczności częstej wymiany, trzeba zatem o pinlock dbać, regularnie go czyścić, nie narażać na kontakt z żadnym przedmiotem, który może narazić go na porysowanie. Lepiej go także nie dotykać palcem – delikatna powierzchnia łatwo przyjmuje tłuste plamy.

Jak założyć pinlock

Tego, jak zamontować pinlock, nie wie nawet część doświadczonych motocyklistów, a nie jest to wcale wiedza tajemna. Najprościej zrobić to w następujący sposób:

  • zdejmij wizjer i rozłóż go na miękkiej, nierysującej powierzchni (idealna jest mikrofibra),
  • dokładnie wyczyść i osusz wewnętrzną stronę wizjera,
  • sprawdź oznaczenia na pinlocku i ułóż go odpowiednią stroną do wizjera,
  • odklej folię ochronną z pinlocka (nie dotykaj odbezpieczonej powierzchni!),
  • mocno rozchyl boki wizjera niemal do poziomu, pinlock zegnij w łuk bokami w dół,
  • umieść wycięcia na bokach pinlocka w pinach i dognij go do wizjera,
  • uwolnij wizjer, by wrócił do swojego kształtu,
  • odklej drugą folię zabezpieczającą z pinlocka,
  • gotowe.

Jeśli szybka pinlock nie przylega dokładnie do wizjera, wyreguluj jej docisk obracając punkty mocowania – piny. Mają one specjalne wycięcia, w które możesz włożyć końcówkę niewielkiego śrubokrętu. Montaż i regulacja jest w kaskach taka sama, niezależnie od typu, czy faktu że jest to męski czy damski kask motocyklowy.

Jak czyścić pinlock

Nieprawidłowe czyszczenie pinlocka skutkuje jego szybkim porysowaniem. Nie jest to akcesorium tanie, więc warto wiedzieć jak wyczyścić pinlock dobrze i skutecznie. Najlepiej mieć do tego celu miękką szmatkę z mikrofibry. Nie musi być duża, ważne, by była tylko do pinlocka i nie miała kontaktu z brudem i kurzem.

Jeśli regularnie będziesz przecierać tą szmatką pinlock z kurzu i pyłu, odwdzięczy się on długim działaniem. Pozostawienie zabrudzeń na powierzchni pinlocka skończy się tym, że wejdą one w reakcję z tworzywem i zmatowią go. Pamiętaj – przed każdorazowym przetarciem pinlocka, dokładnie opłucz jego powierzchnię ciepłą wodą, by nie porysować go osadzonym brudem.

Do czyszczenia pinlocka używaj specjalnej chemii lub czystej wody i łagodnego detergentu (mydło, płyn do naczyń). Nigdy nie stosuj alkoholu, octu, silnych detergentów ani rozpuszczalników. Jak ognia unikaj papieru, który szybko może zniszczyć powierzchnię pinlocka.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany