Zima zaskoczyła motocyklistów - Motogen.pl

Motocykliści tej zimy jeździli prawie cały czas. Nawet ci, którzy wyciągają motocykl z garażu wyłącznie do niedzielnej przejażdżki, mieli już w tym roku wiele okazji do motocyklowych „spacerów”.

W samym woj. śląskim od początku tego roku do połowy marca doszło do 124 zdarzeń, w których rannych zostało 45 motocyklistów i motorowerzystów, a 4 zginęło. W analogicznym okresie w zeszłym roku odnotowano w całym województwie 48 zdarzeń, w których zginęła 1 osoba, a 10 zostało rannych.

Również statystyki ogólnopolskie pokazują, że polska zima na przełomie 2013 i 2014 została włączona do sezonu motocyklowego. Od początku stycznia do połowy marca br. zginęło 20 motocyklistów i motorowerzystów, a rannych zostało aż 221 osób. W analogicznym okresie poprzedniego roku zginęło 7 osób i 71 zostało rannych.

Policjanci na motocyklach w zimie?
Mało kto wie, że przepisy nie zabraniają policjantom używania motocykli na służbie. Jedynym obostrzeniem jest uzyskanie zgody przełożonego, gdy temperatura spadnie poniżej 5°C.

Wysokie temperatury i brak śniegu ożywiły również firmy związane z branżą motocyklową. Sklepy motocyklowe oraz warsztaty pracowały prawie jak w sezonie letnim.

Motocykliści wcale się nie skarżą. Sezon zimowy dla jeżdżących na motocyklach to zawsze czas tęsknoty za jazdą, dłubania przy motorze, czytania artykułów, pisania blogów etc. Tegoroczna zima nie zaskoczyła drogowców, lecz motocyklistów, którzy jeździli siłą rozpędu aż do końca grudnia, a po krótkiej przerwie wrócili na drogi w połowie stycznia.

Lekkie zimy sprawiają, że skutery stają się w Polsce coraz praktyczniejszym i popularnym środkiem transportu, którego można używać już prawie cały rok podczas codziennych dojazdów do szkoły i pracy. Jeżdżą nimi osoby, które codziennie muszą dotrzeć na miejsce, i używają do tego celu skutera, który dobrze radzi sobie z małymi odległościami, jest ekonomiczny, łatwo go zaparkować i łatwo się nim poruszać.

Policyjne statystyki pokazują, że kierowcy motorowerów znacznie częściej niż motocykliści biorą udział w kolizjach i są ranni. Wynika to bezpośrednio z większej liczby motorowerzystów, ale również z tego, że są oni bardziej zagrożeni w ruchu.

Policjanci w nowym sezonie motocyklowym życzą wszystkim motocyklistom, motorowerzystom, kierowcom i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpiecznych przejazdów i dotarcia do celu bez problemów. Proszą również o zwracanie na siebie uwagi, częstego patrzenia w lusterka oraz uszanowania wspólnej przestrzeni drogowej z zachowaniem bezpiecznych odległości przy wyprzedzaniu.

Kampania „Szacunek + Zrozumienie + Rozwaga = Bezpieczeństwo” Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez uświadomienie różnic w przepisach oraz sposobie poruszania się po drodze motocykli i samochodów osobowych. Do kampanii dołączają instytucje i firmy, które chcą mieć wpływ na lepszą współpracę obu grup kierowców na drodze. Patronami medialnymi kampanii są „Dziennik Zachodni” i telewizja TVS. Partnerami merytorycznymi – Stowarzyszenie „Na Drodze”, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach.