YMME, które ulokowane zostało w obecnej siedzibie YME, w Schiphol-Rijk w Holandii, oficjalnie rozpocznie swoje funkcjonowanie 1 stycznia 2008 roku.
Głównym celem YMME będzie wykorzystanie atutów Yamaha Motor oraz Mitsui & Co., i osiągnięcie efektu synergii na obszernym rynku, obejmującym siedem krajów europejskich; w Niemczech i Wielkiej Brytanii – dwóch największych rynkach europejskich, YMME skoncentruje się na wzroście, umacniając jednocześnie swoją organizację w krajach Europy Wschodniej, gdzie przewidywany jest szybki wzrost sprzedaży.
Poza obszarem Niemiec i Wielkiej Brytanii YMME będzie nadzorować działania z zakresu sprzedaży i marketingu w Austrii, Republice Czeskiej, Słowacji, Polsce oraz na Węgrzech.
W związku z tym poniżej wymienione firmy staną się jej spółkami-córkami:
- Yamaha Motor Deutschland GmbH. (Yamaha Motor Group 40%, Mitsui Group 60%*)
- Yamaha Motor (UK) Limited (Yamaha Motor Group 25%, Mitsui Group 75%*)
- Yamaha Motor Austria GmbH. (Yamaha Motor Group 100%*)
- Yamaha Motor Hungary Kft. (Yamaha Motor Group 100%*)
- Yamaha Motor Czech spol.s r.o (Yamaha Motor Group 100%*)
- Mitsui Motor Polska Sp. z.o.o.** (Mitsui Group 100%*)
** 1 Stycznia 2008 Mitsui Motor Polska Sp. z o. o. zmieni nazwę na Yamaha Motor Polska Sp. z o. o. (YMPL)
W latach 70-tych ubiegłego wieku Yamaha Motor oraz Mitsui & Co. powołały do życia firmy w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ich celem był import i dystrybucja produktów Yamaha przez tą drugą z nich. Czerpiąc z doświadczeń Mitsui & Co. jako globalnej firmy handlowej, obie korporacje konsekwentnie rozwijały sprzedaż koncentrując się na całej gamie produktów Yamaha. W Europie Wschodniej, gdzie rozwijające się rynki stały się szerzej dostępne dopiero po roku 1990, obie firmy (YME oraz MAE) rozwinęły dystrybucję w sposób następujący: Yamaha Motor w Austrii, Węgrzech, Republice Czeskiej, Słowacji; Mitsui &Co. w Polsce.
Wraz z utworzeniem YMME, Yamaha Motor jako producent Motocykli, produktów Marine oraz ATV, przejmie inicjatywę na kluczowych rynkach europejskich, gdzie w ostatnich latach nasiliło się działanie konkurencji. Nowa organizacja z pewnością przyczyni się do rozwoju sprzedaży i umocnienia pozycji marki Yamaha w regionie.
Podział kompetencji obu firm (YME, MAE) w zakresie wspólnego przedsięwzięcia (YMME) będzie wyglądał następująco: Yamaha – skupi się na wzmocnieniu przekazu marketingowego nowych oraz już istniejących na rynku produktów oraz na proaktywnym adoptowaniu ich do aktualnych potrzeb konsumentów, włączając w to rozwój sieci; Mitsui &Co. – wesprze te działania skupiając się na obszarze finansów i ubezpieczeń. W pierwszym roku swojej działalności (2008) YMME spodziewa się osiągnąć obroty na poziomie 450 mln EUR.
Lokalizacja: Schiphol-Rijk, Holandia ( w siedzibie YME )
Powstanie: 28 listopada 2007
Rozpoczęcie działalności: 1 stycznia 2008
Zarządzanie: Shigeo Hayakawa, Prezydent
Kapitał: 18,000 EUR
Udziały: 60% udziałów – Yamaha Motor Europe N.V. (należąca do Yamaha Motor Corporation); 40% udziałów – Mitsui Automotive Europe B.V. (należąca do Mitsui & Co., Ltd.)
Sprzedaż: 450 mln EUR (plan na rok 2008)
Ilość pracowników: 7
Zakres działalności: Zarządzanie firmami w krajach: Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Węgry, Republika Czeska, Polska
Lokalizacja: 2500 Shingai, Iwata, Shizuoka, Japonia
Powstanie: 1 lipca, 1955
Zarządzanie: Takashi Kajikawa, Prezydent, CEO
Kapitał: 48,168 mln YEN (31 grudnia 2006)
Sprzedaż: 1,582,046 mln YEN (wynik skonsolidowany, 31 grudnia 2006)
Ilość pracowników: 41,958 (wynik skonsolidowany, 31 grudnia 2006)
Zakres działalności: Produkcja oraz sprzedaż motocykli, silników zaburtowych, łodzi, żaglówek, skuterów wodnych, quadów (ATV), pojazdów side-by-side, skuterów śnieżnych, silników samochodowych i innych produktów.
Lokalizacja: 2-1 Ohtemachi 1-chome, Chiyoda-ku, Tokio
Powstanie: 25 lipca 1947
Zarządzanie: Shoei Utsuda, Prezydent, CEO
Kapitał: 323,213 mln YEN (31 marzec 2007)
Sprzedaż: 15,357,656 mln YEN (wynik skonsolidowany, 31 marzec 2007)
Ilość pracowników: 41,761 (wynik skonsolidowany, 31 marzec 2007)
Zakres działalności: Sprzedaż, produkcja, export/import, handel i usługi międzynarodowe w zakresie produktów metalowych, maszyn, informacji, chemikaliów, energii, logistyki i rynków finansowych; zdywersyfikowane usługi, m.in. w zakresie rozwoju zasobów naturalnych i technologii w nowych obszarach.