Unia Europejska znowu rozmawia o motocyklistach - Motogen.pl

Projekt zmian przepisów dotyczących motocyklistów będzie głosowany przez Unię Europejską już w lipcu.

W ostatnich miesiącach Unia Europejska szczególnie przygląda się motocyklistom. Ostatnio do dyskusji na temat jednośladów i bezpieczeństwa ich kierowców zaproszona została FEMA (Stowarzyszenie Europejskich Motocyklistów). Podczas tego spotkania omawiane były takie kwestie, jak montaż sytemu ABS we wszystkich motocyklach oraz brak możliwości wyłączenia go czy kwestie elektrycznych jednośladów. Powstał także pomysł wprowadzenia programu Riderscan, który miałby zgromadzić rzetelne dane na temat bezpieczeństwa jazdy jednośladem w poszczególnych krajach.

Mimo tego światełka w tunelu, jakim były rozmowy z FEMĄ, unijni politycy już 15 czerwca będą glosowali raport dotyczący motocykli. Niestety, będzie to raport zawierający takie ograniczenia, jak niedający się wyłączyć ABS. Niewykluczone, że w dokumencie znalazły się także propozycje podwyższenia normy emisji spalin oraz pewne zakazy mające na celu zmniejszenie możliwości tuningowania motocykli.

Po głosowaniu w Komisji projekt trafi pod obrady eurodeputowanych podczas sesji plenarnej w Strasburgu, najpewniej w lipcu.