Reprezentanci Polski w Rajdzie Dakar 2008 wracają do kraju - Motogen.pl
Reprezentanci Polski w Rajdzie Dakar 2008 – zespoły ORLEN Team, Diverse Extreme Team, RMF FM Land Rover Team oraz motocyklista Krzysztof Jarmuż w ciągu najbliższych dni wrócą do kraju. Jak ogłosili dziś organizatorzy, francuska firma A.S.O. (Amaury Sport Organisation), Rajd Dakar 2008 został odwołany z powodu zagrożenia terrorystycznego. To pierwszy tego typu przypadek w 30-letniej historii legendarnej imprezy.

Motocykliści ORLEN Teamu wrócą do Polski w poniedziałek 7 stycznia, przylecą o godz. 17 na lotnisko Okęcie.

„Jesteśmy totalnie zaskoczeni tą sytuacją. Odbieramy pojazdy, zdajemy road booki oraz sprzęt nawigacyjny otrzymany od A.S.O. i po weekendzie z wielkim żalem wracamy do kraju. Nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć niedługo przygotowania do kolejnej edycji Rajdu” – powiedział menadżer ORLEN Teamu Marek Dąbrowski.

Krzysztof Hołowczyc wróci do kraju w sobotę 5 stycznia o godz. 20.30 (także samolotem).

 
 

"Ta decyzja jest dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem, ale innego wyjścia nie było. Tu, na miejscu w Lizbonie, emocje targają wszystkimi uczestnikami Rajdu" – powiedział kapitan ORLEN Teamu Jacek Czachor.

 
 

Załoga Diverse Extreme Team Łukasz Komornicki – Rafał Marton wróci w sobotę 5 stycznia (przylecą do Warszawy o godz. 19), tego samego dnia wieczorem druga załoga tego zespołu, Grzegorz Baran – Klaudia Podkalicka – Andrzej Grigorjew wyruszy w drogę powrotną swoją ciężarówką MAN TGA, do Polski planuje dotrzeć około wtorku 8 stycznia. „Po miesiącach przygotowań i treningów nie możemy uwierzyć, że Rajd nie odbędzie się. Pozostanie żal, ale w przyszłym roku na pewno stawimy się na starcie. Taka jest magia tych zawodów" – powiedział Łukasz Komornicki.

 
 

„Termin powrotu RMF FM Land Rover Team będzie znany w najbliższych dniach” – poinformował menadżer zespołu Tomasz Tomaszewski. Motocyklista Krzysztof Jarmuż przyleci na Okęcie w poniedziałek 7 stycznia o godz. 19.

 
 

Rajd Dakar 2008 miał odbyć się w dniach 5 – 20 stycznia, na trasie z Portugalii przez Hiszpanię, Maroko, Saharę Zachodnią i Mauretanię do Senegalu. Jego uczestnicy mieli przejechać 15 etapów o łącznej długości 9273 kilometrów. Polskę w Rajdzie Dakar 2008 miały reprezentować trzy polskie zespoły oraz motocyklista Krzysztof Jarmuż (w zespole holenderskim) – wszyscy sponsorowani przez ORLEN, producenta paliw VERVA. ORLEN Team miał jechać w składzie: załoga Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin (Nissan Navara) oraz motocykliści Jacek Czachor i Jakub Przygoński (obaj KTM 690 RALLY). W barwach Diverse Extreme Team miały wystąpić dwie załogi – Łukasz Komornicki i Rafał Marton (Buggy SMG) oraz Grzegorz Baran, Klaudia Podkalicka i Andrzej Grigorjew (ciężarówka MAN TGA). RMF FM Land Rover Team miał być również reprezentowany przez dwie załogi (obie w Land Roverach Discovery III) – Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk oraz Robert Górecki i Ernest Górecki. Krzysztof Jarmuż miał jechać motocyklem Honda 450.