Rajd Dakar wróci do Afryki? - Motogen.pl

Pierwszy raz rajd Paryż – Dakar ruszył na pustynię w 1979 roku. Od tamtej pory rokrocznie przemierzał piaski Sahary. Jednak co jakiś czas zdarzały się przykre incydenty podczas rajdu. W latach 1989 i 1990 w ostatniej chwili zmieniano trasę omijając Algierię, w 2000 roku ze względu na zagrożenie terrorystyczne przerywano rajd na 5 dni organizując most powietrzny, którym przeniesiono uczestników wraz z zapleczem z Nigeru do Libii. W 2003 roku na granicy libijsko-egipskiej pod ciężarówką serwisową KTM-a wybuchła mina. W końcu nadszedł rok 2008, kiedy to cały rajd został odwołany z powodu zagrożenia terrorystycznego.

Powyższe fakty słusznie zmusiły organizatorów rajdu do przeniesienia go w bezpieczniejsze miejsce. Wybór padł na dziką Ameryką Południową. Od 2009 roku właśnie tam odbywa się ten szalony rajd, w którym zmagają się kierowcy aut osobowych, ciężarówek, quadów oraz oczywiście motocykli.

Jednak nowa lokalizacja nie pokrywa się z duchem rajdu, który przecież narodził się na Czarnym Lądzie. Dodatkowo kłótnie między państwami, na których terenie organizowana jest impreza, nie nastrajają pozytywnie.

Już jakiś czas temu pojawiły się plotki o tym, że wkrótce rajd powróci do swojej kolebki. Jakieś dwa tygodnie temu zostały jednak one jeszcze podsycone działaniem Federacji Sportów Motorowych Angoli, która to udostępniła w Internecie mapę z opisem – Dobra trasa do rajdu Dakar.

W rzeczywistości mapa nie pochodzi z ultra-tajnego dokumentu ukrytego przez rząd Angoli, ale z portugalskiej strony poświęconej sportom motorowym. Mówi się, że Federacja Angoli prowadzi rozmowy z organizacją Amaury Sport Organisation (od 1993 roku organizator radu) na temat ewentualnego powrotu tego wydarzenia do Afryki. Tym razem rajd ma udać się na południe kraju.

Kolejne doniesienie ukazało się na stronie rallyraidnetwork.com i wprowadza Arabię ​​Saudyjską do dyskusji – Jest kilka postów w mediach społecznościowych autorstwa lokalnych saudyjskich kierowców, którzy twierdzą, że Rajd Dakar został potwierdzony w Arabii Saudyjskiej nie tylko w 2020 r., ale także do 2024.możemy przeczytać w artykule

Jedno jest pewne. Dni Dakaru w Ameryce Południowej są policzone. 2019 rok był pierwszą edycją Dakaru, który miał być rozgrywany tylko na terenie jednego państwa – Peru, bo ani Boliwia, ani Chile, ani Argentyna nie wydawały się zainteresowane wzięciem udziału w tym wydarzeniu. Po 11 edycjach rozegranych w Ameryce Południowej Rajd Dakar potrzebuje zmiany klimatu. Jeśli chodzi o rajd w 2020 roku, wszystkiego dowiemy się w maju. Wtedy to oficjalnie zostanie zaprezentowana lokalizacja kolejnej edycji rajdu.