Rafał Sonik zdobył Puchar Świata FIM w Brazylii - Motogen.pl

Kapitan Poland National Team przyznaje, że przyjeżdżając do Brazylii postawił przed sobą trzy cele. Pierwszy – zdobycie pucharu świata – wypełnił co do joty, bo dystansując bezpośrednią konkurencję potwierdził swój prymat w światowej czołówce rajdów cross-country. – Rok temu ścigaliśmy się na sekundy do ostatniego etapu, ostatniego rajdu. W tym roku wypracowałem znacznie większą przewagę i jest to dla mnie ogromna satysfakcja, bo moi najgroźniejsi rywale: Mohammed Abu-Issa, Pablo Copetti i Mauro Almeida jechali podobnie jak ja, we wszystkich rundach. Wiem, że bardzo chcieliby być na moim miejscu.

 

Drugim celem było powtórzenie sukcesu z 2010 roku i wygranie rywalizacji w Dos Sertoes. W tym przeszkodziły mu liczne awarie w drugiej części zmagań. – Co jest zdumiewające, w Brazylii jechałem na zwyczajnych, sklepowych oponach. Z pozoru wyglądały na takie, przeznaczone do ścigania, ale jak się okazało, nie udało nam się ich dostać przed startem i musieliśmy użyć tych, które każdy może sobie kupić. Ten fakt wyjaśnia liczbę awarii, które miałem. Dowiedziałem się o tym na mecie rajdu. Miałem przeczucia, ale bałem się pytać, bo miałbym jeszcze większy stres. To po prostu nie były opony, które mogły wytrzymać tak ostrą jazdę.

 

Wreszcie trzecim celem było przetestowanie Hondy, którą prawdopodobnie „SuperSonik” pojedzie w kolejnym Dakarze. – Muszę o niej wiedzieć wszystko. Po ceremonii wręczenia nagród będziemy mieć prawdopodobnie trzy lub czterogodzinne spotkanie z mechanikami. Będziemy analizować wszystkie nasze spostrzeżenia i uwagi, póki mamy to jeszcze na świeżo w głowach. Mamy więc jeszcze sporo pracy, a jeśli potem nie zaśniemy na stojąco, to może pójdziemy na jakiegoś drinka, bo z pewnością jest co świętować. Cieszę się, że mam taką ekipę, bo doskonale się z nimi pracuje – podsumował krakowianin.

 

Poza radością z ukończenia rajdu Dos Sertoes i zdobycia pucharu świata, Rafał Sonik mógł poczuć satysfakcję również z innego powodu. Jego rywale podchodzili do niego po zakończeniu zmagań z wyrazami podziwu. – Mohammed Abu-Issa i Mauro Almeida powiedzieli mi kilka ciepłych słów. Myślę, że przez ostatnie trzy lata wypracowałem sobie rodzaj autorytetu u innych zawodników. To dobrze, bo jestem od nich wszystkich starszy. Nie tylko wiekiem, ale również doświadczeniem – śmiał się polski rajdowiec.

 

– Moim celem jest bycie najlepszym i najbardziej wszechstronnym zawodnikiem na świecie we wszystkich możliwych okolicznościach cross-country na świecie. Po trzech latach od pierwszego zwycięstwa w pucharze świata wróciłem na najwyższe miejsce i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy – zakończył Sonik.

 

Wyniki 9. etapu Dos Sertoes:
1. Marcelo Medeiros 1:33.11
2. Robert Nahas 1:37.41
3. Rafał Sonik 1:40.50

Końcowa klasyfikacja Rajdu Brazylii:
1. Robert Nahas 35:17.07
2. Marcelo Medeiros + 1.10
3. Mauro Almeida +3:43.35
4. Rafał Sonik +5:28.04

Klasyfikacja Pucharu Świata FIM po rajdzie Brazylii:
1. Rafał Sonik 109 pkt
2. Mohammed Abu-Issa 78 pkt
3. Mauro Almeida 74 pkt
4. Pablo Copetti 73 pkt