Prawo jazdy bezterminowe – czy trzeba wymienić? - Motogen.pl

Prawo jazdy bezterminowe, brak adresu, obowiązkowa wymiana, ważność uprawnień – co i jak z dokumentem potwierdzającym uprawnienia kierowcy?

Zauważyliśmy w internecie spore zamieszanie związane z nowym wzorem prawa jazdy (który pojawił się już w marcu 2019 r.) oraz z kwestią obowiązku wymiany dokumentu w przypadku, gdy jest on bezterminowy. Rozwiejmy więc kilka wątpliwości.

Na wstępie należy rozdzielić dwa pojęcia:
uprawnienia do kierowania na daną kategorię wydane terminowo lub bezterminowo,
dokument prawa jazdy wydany terminowo lub bezterminowo.

Czy prawo jazdy jest bezterminowe?

Czy prawo jazdy jest bezterminowe? Uprawnienia do kierowania ograniczaneterminem najczęściej ze względu na stan zdrowia kierowcy, na przykład wadę wzroku. W takim przypadku niewiele się zmienia – przed upływem terminu, kierowca musi przeprowadzić badanie lekarskie i wraz z nim udać się do urzędu, aby odświeżyć swoje uprawnienia na nowy okres. Potrzebne są:
– badanie lekarskie – 200 zł,
– opłata za nowe prawko – 100 zł,
– opłata ewidencyjna – 0,50 gr,
– aktualna fotografia – ok. 30 zł.

Spore zamieszanie generuje prawo jazdy bezterminowe (uprawnienia). Zdarzały się przypadki, w których kierowcy wymieniali prawo jazdy (np. ze względu na zmianę adresu czy nazwiska), a urzędy wpisywały termin uprawnień. To oznaczało, że taki kierowca przy następnej wymianie zmuszony byłby do odbycia drogich badań lekarskich.

Na szczęście Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił, że takie działania urzędów były błędne i nie można ograniczać terminów uprawnień. Termin może zostać ograniczony tylko, jeżeli kierowca nabywa nowe kategorie i na tej drodze lekarz uzna, że nowe uprawnienia powinny być terminowe.

Prawo jazdy bezterminowe

Nowy wzór prawa jazdy wydawany od marca 2019 – nie ma pola adresowego (brak pkt 8).

Prawo jazdy bezterminowe do kiedy?

Bezterminowe prawo jazdy (chodzi o blankiet nie uprawnienia!) wydawano jedynie do 18 stycznia 2013 roku. Jeżeli zdobyłeś lub wymieniłeś prawko po tym czasie, maksymalny czas ważności dokumentu wynosi 15 lat.

Czy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe?

Nawet jeżeli posiadasz bezterminowe prawo jazdy wymiana cię nie ominie. Rząd zaplanował kampanię wymian dokumentów na okres od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 roku. Taka wymiana, w przypadku posiadania bezterminowych uprawnień, nie wymagała będzie badań lekarskich, a jedynie wizyty w urzędzie. Jeżeli aktualne stawki zostaną utrzymane:
– opłata za nowe prawko – 100 zł
– opłata ewidencyjna – 0,50 gr
– aktualna fotografia – ok. 30 zł

Nowo wydane dokumenty prawa jazdy posiadały będą maksymalnie 15-letni okres ważności.

Zmiana adresu i nowy wzór

Warto zaznaczyć, że od 4 marca 2019 r. wydawane są prawa jazdy według nowego wzoru, to znaczy bez pola adresowego. Jeżeli więc posiadasz dokument nowego typu, wtedy zmiana adresu nie jest powodem do wyrabiania kolejnego blankietu.

Jak informuje GOV.pl, zmiana adresu nie jest obowiązkiem do wyrobienia nowego dokumentu prawa jazdy.

e-Prawko czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie?

Przypominamy, że aktualnie kierowca na terenie kraju nie musi wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i dowodu polisy OC. W razie konieczności podejrzenia dokumentu dostępna będzie zakładka e-Prawo Jazdy w mobilnej aplikacji mObywatel.

Zanim wyrobisz dokument, najpierw zdaj prawo jazdy kat a – wszystko co warto wiedzieć. W artykule prawo jazdy motocykl przeczytasz wszystko na temat cen i wymagań związanych z prawkiem. Opowiedzieliśmy także na pytanie prawo jazdy na motocykl wiek, czyli w jakim wieku można zdawać.